Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o biżuterię

Jak dbać o biżuterię

Oto kilka prostych i skutecznych zasad, by móc dłużej cieszyć się swoją biżuterią:

  1. Biżuterię należy zdjąć na czas pracy oraz snu by uniknąć uszkodzeń mechanicznych (porysowania, załamania splotu łańcuszków, pogięcia delikatnych elementów). Dotyczy to bezwzględnie wyrobów "dmuchanych", pustych w środku oraz biżuterii o sztywnym splocie jak taśmy i żmijki.  

  2. Unikaj kontaktu biżuterii z perfumami, kremami lub detergentami, mogą bowiem uszkodzić ją chemicznie (osłabienie i pęknięcia lutów, ciemnienie powierzchni).

  3. Jeśli zauważymy przebarwienia powierzchni na biżuterii możemy we własnym zakresie dokonać czyszczenia powierzchni z nagromadzonych tlenków. By zachować połysk i jasny kolor Państwa biżuterii, zarówno tej wykonanej ze srebra jak i ze złota, są dostępne w sprzedaży środki do czyszczenia i polerowania biżuterii. Wystarczy wcześniej delikatnie przemyć powierzchnię wyrobu bardzo łagodnym mydłem, przepłukać wodą i osuszyć. Dopiero tak odtłuszczony przedmiot można poddać kąpieli wybłyszczającej w specjalnym roztworze. W przypadku srebra wystarczy nawet kilka sekund by usunąć nalot. Nie należy jednak czyścić w ten sposób biżuterii z delikatnymi kamieniami, które mogą się uszkodzić od kontaktu w płynem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy daną biżuterię możemy spokojnie poddać kąpieli czyszczącej radzimy zapytać doświadczonego złotnika o poradę. Środki do czyszczenia w płynie pozwalają głównie usuwać ciemny nalot z powierzchni, ale nie wypolerują samem powierzchni, dlatego efekt końcowy zależy również od stopnia zużycia samej biżuterii.  

  4. Zdobienia takie jak złocenie, powłoka rodu, piaskowanie, oksydowanie powierzchni, grawer, mogą ulec wytarciu podczas eksploatacji. W większości przypadków można taką powierzchnię odtworzyć w zakładzie jubilerskim, ale zależnie od modelu może wiązać się to ze znacznymi kosztami.  

  5. Nie noszoną biżuterię powinno trzymać się osobno opakowaną, by poszczególne wyroby nie ocierały się o siebie nawzajem. Bardzo dobrze nadają się do tego celu szkatułki na biżuterię, wyściełane miękkim materiałem. Osobne opakowanie biżuterii srebrnej w torebkę strunową, ograniczy dostęp powietrza i powinno zabezpieczyć powierzchnię przed ciemnieniem.  

  6. Swoją ulubioną i często noszoną biżuterię można co kilka miesięcy przynieść do zakładu jubilerskiego, aby ją profesjonalnie wyczyścić oraz ewentualnie dokonać niezbędnych napraw. Już samo profesjonalne umycie biżuterii potrafi znacząco wpłynąć na estetykę i komfort użytkowania, a przy okazji dokładny przegląd pozwoli uniknąć potencjalnych poważniejszych uszkodzeń.  

  7. Biżuteria, pomimo iż wykonana jest z metali szlachetnych, jest przeważnie delikatna i będzie się z czasem zużywać, a niektóre miejsca, jak końcówki łańcuszków, bransolet czy naszyjników mają prawo się wycierać od ciągłego ruchu ogniw łączących. Dlatego warto samemu co pewien czas przyjrzeć się noszonej biżuterii gdyż istnieje szansa, że gdy ogniwa się przetrą w czasie noszenia biżuterii, możemy ją najzwyczajniej zgubić.  

  8. Jeśli kupujemy komplet biżuterii w postaci łańcuszek i bransoletka na rękę, to właśnie bransoletka ma szansę dużo najprędzej się przetrzeć lub uszkodzić. Dzieje się tak ponieważ w bransoletka porusza się z każdym ruchem naszej ręki, podczas gdy łańcuszek lub kolia spoczywa praktycznie nie poruszając się.  

  9. Zdecydowanie odradzamy wszelką próbę naprawy biżuterii przy użyciu cyny, gdyż materiał ten nie nadaje się do skutecznego i estetycznego łączenia uszkodzonych powierzchni, a dodatkowo może uniemożliwić późniejszą fachową naprawę w pracowni złotniczej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci urządzeń zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Akceptuję
pixel