Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 rad przed zakupem pierścionka na zaręczyny

2022-04-21
5 rad przed zakupem pierścionka na zaręczyny

Znalezienie swojej drugiej połowy, z którą chce się spędzić resztę życia, nie zawsze jest łatwe. Jednak kiedy już się uda, warto pielęgnować to uczucie i zadbać o to, by przetrwało długie lata. Wydarzeniem, które scala związek dwojga ludzi, są zaręczyny, a następnie małżeństwo. Jak oświadczyć się ukochanej kobiecie, by sprawić jej radość i zrobić pozytywne wrażenie? Z pewnością pomoże w tym pierścionek zaręczynowy wpisujący się w jej gust, dostosowany rozmiarem i oczywiście piękny.

Wręczanie ukochanej podczas zaręczyn pierścionka ma bardzo długą historię. Skąd wywodzą się poszczególne zwyczaje i przekonania, które pielęgnowane są przez nas także dzisiaj?

Tradycja pierścionka zaręczynowego – co warto o niej wiedzieć?

Naukowcy wskazują, że wręczanie pierścionków podczas rytuału, który przypominał współczesne zaręczyny, praktykowano już w starożytnym Egipcie. Podobnie postępowano w starożytnym Rzymie oraz Grecji. Wierzono wówczas, że okrąg symbolizuje nieskończoność, a pierścionek wręczony kobiecie wieczną miłość. Z tego okresu wywodzi się też zwyczaj noszenia obrączki na serdecznym palcu lewej dłoni. Panowało wówczas przekonanie, że właśnie w nim znajduje się żyła, która prowadzi krew prosto do serca. Tradycja pierścionka zaręczynowego utrwaliła się w czasach papieża Innocenta III, który ustanowił, że między zaręczynami a ślubem powinien trwać okres narzeczeństwa. Podczas tego okresu przyszli małżonkowie mieli przygotowywać się do ślubu.

A skąd w naszej tradycji wzięły się pierścionki zaręczynowe z brylantem? Zwyczaj ten zupełnie nieświadomie zapoczątkował w 1477 roku austriacki Arcyksiążę Maksymilian, który wręczył Marii Burgundzkiej pierścionek zaręczynowy wysadzany diamentami. Dla współczesnej branży biżuteryjnej bardzo ważne jest również to, czego dokonała marka Tiffany & Co. Otóż w 1886 roku wypuściła na rynek pierścionek z brylantem osadzony w gnieździe z sześcioma zębami, który wkrótce stał się niezwykle popularnym modelem. Warto zwrócić uwagę, że w sklepach jubilerskich obecny jest do dzisiaj.

Złoty pierścionek wysadzany cyrkoniami 585 SERCE

Złoty pierścionek wysadzany cyrkoniami 585 SERCE

Styl pierścionka dopasuj do charakteru ukochanej

Jeśli planujesz zakup pierścionka zaręczynowego, jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić, jest określenie stylu biżuterii, jaką nosi Twoja wybranka. Czy preferuje delikatne wyroby jubilerskie, czy też wyraziste pierścionki, kolczyki i bransoletki? Woli biżuterię złotą w tradycyjnym, żółtym kolorze, czy też bardziej podobają się jej pierścionki zaręczynowe z białego złota? Na tej podstawie powinieneś ocenić, który model pierścionka będzie jej się najbardziej podobał. Możesz też udać się do salonu jubilerskiego razem z Twoją wybranką, która wskaże odpowiedni pierścionek. Wtedy nie będzie jednak elementu zaskoczenia, który dla wielu osób podczas oświadczyn odgrywa ogromną rolę.

Rozmiar ma znaczenie

Jeżeli decydujesz się na samodzielny zakup pierścionka zaręczynowego dla ukochanej, jedną z najtrudniejszych rzeczy może okazać się dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jeśli nie wiesz, jaki nosi rozmiar pierścionków, z łatwością możesz to sprawdzić (nawet w tajemnicy!). Gdy Twoja wybranka na chwilę ściągnie pierścionek, zmierz jego wewnętrzny obwód albo odciśnij go w mydle lub plastelinie. Z pomocą jubilera określisz na tej podstawie rozmiar. Możesz też zapytać o to siostrę lub przyjaciółkę Twojej dziewczyny albo spróbować zmierzyć obwód jej palca przy pomocy tasiemki.

Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 czarny i biały brylant

Pierścionek zaręczynowy białe złoto 585 czarny i biały brylant

Określ swój budżet

Zanim zaczniesz przeglądać strony internetowe sklepów jubilerskich lub udasz się do salonu stacjonarnego, musisz wiedzieć, ile chcesz wydać. Ceny pierścionków zaręczynowych wahają się od kilkuset to kilku, a niekiedy nawet kilkunastu tysięcy. Tradycja, która wywodzi się jeszcze z ubiegłego stulecia, wskazuje, że pierścionek zaręczynowy powinien mieć wartość równą miesięcznej pensji narzeczonego. I choć wielu panów również dzisiaj realizuje zakup pierścionka zgodnie z tą zasadą, to warto pamiętać, że salony jubilerskie oferują także modele dostępne przy skromniejszym budżecie. W końcu najważniejsza jest przecież miłość, a pierścionek ma być jej symbolem.

Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Wielu panów zastanawia się też nad wyborem kamienia w pierścionku zaręczynowym. Bez wątpienia jednymi z najpopularniejszych modeli są pierścionki zaręczynowe z brylantem. Taki kamień symbolizuje wieczną miłość, co wynika z tego, że diamenty są najtrwalszymi z kamieni. Nie ulega też wątpliwości, że wiele kobiet kocha diamenty i ich niezwykły urok. Niemniej jednak warto pamiętać, że wśród pierścionków zaręczynowych znajdziemy nie tylko te z brylantowym szlifem. Oferta jubilerów jest znacznie szersza. Dostępne są bowiem pierścionki z topazem, rubinem, szafirem, ametystem i innymi kamieniami.

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 z brylantem 0,16 ct

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 z brylantem 0,16 ct

Jaką próbę złota dobrać?

Kolejna kwestia, którą warto rozstrzygnąć, to próba złota. Najpopularniejsze w salonach jubilerskich są pierścionki złote o próbie 585, czyli wykonane z 14 karatowego złota. Niektórzy panowie decydują się jednak na nieco tańszą wersję i wybierają biżuterię próby 333. Warto pamiętać, że w zależności od próby złoto może różnić się właściwościami, a także (co zależy od domieszki innych metali) kolorem.

Wybór pierścionka zaręczynowego staje się zdecydowanie łatwiejszy, jeśli wiesz, jak do tego tematu podejść. Kiedy już go dokonasz, pomyśl o tym, jak się oświadczysz. 5 pomysłów na zaręczyny, które często świetnie się sprawdzają to: oświadczyny w Walentynki, podczas romantycznej i uroczystej kolacji, w Waszym ulubionym miejscu, podczas romantycznego wyjazdu albo w formie zabawy, np. podchodów, w których Twoja wybranka musi podążać za kolejnymi wskazówkami, aby znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Polecane

pixel