Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

7 sposobów na rozpaznanie, czy biżuteria jest prawdziwa

2016-06-03


Decyzja o zakupie biżuterii zazwyczaj jest podyktowana tylko jej wyglądem, mało kto pamięta o tym, żeby sprawdzić, czy biżuteria jest prawdziwa! Na szczęście można to zrobić w prosty sposób, wystarczy poznać kilka sposobów, które szybko pokażą czy złoty łańcuszek jest prawdziwy, czy nie i pomogą uniknąć oszustwa.

1. Obejrzyj kolor i blask
Przed zakupem dokładnie obejrzyj biżuterię, weź ją do ręki, zwróć uwagę na blask. Metale szlachetne mają swój charakterystyczny połysk, jeżeli pierścionek czy kolczyki są matowe, to mogą być fałszywe. Warto zwrócić także uwagę na wyroby z białego złota - są one rodowane (pokrywane rodem) w celu uzyskania bardziej białego koloru. Warstewka rodu z czasem się zdziera. Rodowanie jest jednak używane przez oszustów na sztucznej biżuterii, aby upodobnić ją do białego złota. Warto więc zwrócić uwagę na to, jak wygląda wewnętrzna strona pierścionka czy spód kolczyków.

2. Gładkość i twardość
Prawdziwa biżuteria jest wysokiej klasy wyrobem jubilerskim, więc w jej wyglądzie nie ma niedociągnięć. Powinna być gładka, bez widocznych śladów lutowania i chropowatej powierzchni. Warto także biżuterię? ugryźć! Jeżeli po ugryzieniu zostanie odbity na niej ślad zęba, to jest ona sztuczna.

3. Użyj magnesu
Magnes nie przyciąga wszystkich metali, w tym złota. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe, jest po prostu zbliżenie do niego magnesu.

4. Cecha probiercza
Każdy wyrób złoty, srebrny, platynowy czy palladowy oznaczony jest specjalnym znaczkiem, zwanym cechą probierczą. Każdy metal ma inną cechę probierczą, która różni się numerem w zależności od próby. Są to znaki urzędowe, nie ma opcji, aby prawdziwa biżuteria nie została nimi oznaczona. Gdzie szukać próby? W pierścionkach jest umieszczona wewnątrz, w łańcuszkach i bransoletkach przy zapięciu, w wisiorkach i kolczykach na spodzie. Obowiązujące znaki są określone przez prawo probiercze.

5. Certyfikat diamentu
Każdy diament musi mieć certyfikat, który potwierdza jego autentyczność. W przypadku biżuterii z brylantami taki certyfikat również jest dołączany do zakupu, nawet jeżeli kamień jest naprawdę mały. Brak takiego dokumentu wskazuje na to, że biżuteria nie jest prawdziwa.

6. Wybieraj zaufane sklepy
Kupując biżuterię, szczególnie online, należy wybierać tylko zaufane sklepy, które cieszą się dobrą opinią. W sieci najczęściej można natrafić na oszustów, ponieważ nie ma możliwości zobaczenia biżuterii na żywo. Jeżeli masz wątpliwości co do uczciwości danego sklepu, to lepiej odłożyć zakup albo poprosić o możliwość wysłania realnych zdjęć biżuterii.

7. Polityka zwrotu
W Polsce obowiązują przepisy mówiące o tym, że jeżeli zakup został dokonany online lub telefonicznie, to w ciągu 14 dni przedmiot może zostać zwrócony z odzyskaniem kosztów zakupu i wysyłki. Prawo obowiązuje także wyroby biżuteryjne. Dzięki temu możesz spokojnie sprawdzić w domu, czy wyrób jest prawdziwy. Kierując się tymi wskazówkami można mieć pewność, że kupuje się tylko prawdziwą biżuterię. Wszelkie próby oszustwa z kolei należy zgłaszać na policję, co pomoże nie tylko odzyskać stracone pieniądze, ale ochroni także inne osoby przed wyłudzeniami. 

pixel