Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Białe czy żółte złoto - które najbardziej pasuje do Ciebie?

2017-03-06


Złoto to materiał znany ludzkości od starożytności. Żółte złoto zawsze było doceniane za swój wygląd oraz właściwości. W zależności od ilości użytego metalu można uzyskać zarówno bardzo delikatny, nienarzucający się efekt, jak i otoczyć się atmosferą luksusu. Jakiś czas temu pisaliśmy także: Dlaczego warto kupować złotą biżuterię?

Chociaż żółte złoto to klasyczny wybór, równie popularne jest białe złoto. Wybór odpowiedniego materiału nie jest prosty. Różnica w wyglądzie jest niewielka, ale różne kolory wyglądają lepiej na różnych osobach, czy też pasują do odmiennych okazji. Które złoto najbardziej pasuje do Ciebie?

Wybierz to, co lubisz

Większość osób wybiera kolor biżuterii na podstawie tego, w czym wyglądają dobrze, a w czym źle. Z kolei zależy to od takich czynników jak odcień skóry czy kolor włosów. Żółte złoto nie zawsze wygląda korzystnie na bardzo jasnej skórze, często też “gubi” się na niej, a swój potencjał pokazuje lepiej w zestawieniu z ciemną lub opaloną karnacją. Białe złoto (a także srebro czy platyna) podkreślają jasne kolory, więc przy jasnej karnacji wyglądają naprawdę efektownie.

Nie zapominajmy o tym, że ważnym elementem jest nie tylko kolor złota, ale też kolor kamieni, które uzupełniają dany element biżuteryjny. Po prostu wybierz taką biżuterię, która bardziej Ci się podoba i Twoim zdaniem wygląda harmonijnie. Jeśli chcesz w wyjątkowy sposób wyeksponować kamień (zarówno kolorowe kamienie, jak i białe diamenty), koniecznie wybierz białe złoto - doskonale podkreśla barwę każdego kamienia, a w przypadku diamentów ze skazami sprawia, że stają się one praktycznie niewidoczne.

Utrzymanie w czystości

Nie od dzisiaj wiadomo, że metale o srebrzystym zabarwieniu wymagają więcej pracy przy utrzymaniu ich w idealnej czystości. Białe złoto musi być regularnie polerowane i czyszczone z zabrudzeń, które wyjątkowo łatwo zbierają się na pierścionkach, kolczykach i naszyjnikach. Żółte złoto też należy czyścić z pozostałości kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych, ale można to robić rzadziej i trochę mniej dokładnie. Do czyszczenia wystarczy ciepła woda z mydłem oraz miękka szmatka, ale jeśli masz sporą kolekcję biżuterii, to takie zabiegi mogą zabierać sporo czasu.

Ryzyko alergii

Czyste złoto ma naturalnie żółty kolor, jest jednak zbyt miękkie, aby móc je używać do wyrobu biżuterii. Z tego też powodu jest ono mieszane z innymi metalami, takimi jak miedź i srebro, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej twardości. W zależności od ilości użytych dodatków zmienia się wartość w karatach, która pozwala określić, na ile procent złot jest czyste. Im mniejsza wartość w karatach lub próba, tym tańszy jest złoty produkt.

Aby uzyskać białe złoto, używa się miedź, cynk, nikiel lub pallad, za to różowe złoto powstaje poprzez użycie większej ilości miedzi. Chociaż samo złoto może wywoływać alergię, to nie zdarza się to często. Za to nikiel, występujący bardzo często w białym złocie, powoduje reakcje alergiczne u sporej grupy osób. Jeśli masz więc uczulenie na nikiel, to przemyśl zakup białego lub kolorowego złota. Rozwiązaniem jest kupowanie biżuterii, która dodatkowo poddana została procesowi rodowania. Dzięki temu jasny kolor jest jeszcze bardziej intensywny, a Twoja skóra chroniona przed bezpośrednim kontaktem z niklem.

Alternatywy dla biżuterii z białego złota

Osoby z bardzo wrażliwą na reakcje alergiczne skórą nie muszą całkowicie przerzucać się na żółte złoto. Doskonałą alternatywą dla białego kruszcu jest platyna. Występuje ona w naturalnie srebrzystym kolorze, a do tego jest bardzo wytrzymała, co pozwala uniknąć mieszania jej z innymi materiałami. Kolor platyny nie ulega zmianie. Jedyną jej wadą może być waga - platyna jest cięższa od złota i nie wszystkie osoby lubią nosić na przykład platynowe kolczyki. Jeśli waga biżuterii jest dla Ciebie ważna, wybierz propozycję z palladu. Ten metal jest lekki, tańszy i także ma jasny kolor.

Wybrać można też oczywiście srebro. Tak jak w przypadku złota, także czyste srebro jest zbyt miękkie do tego, aby wyrabiać z niego biżuterię, ale mieszanka z miedzią zapewnia odpowiednią twardość i odporność na wycieranie. Najwyższą jakość i odpowiednią wytrzymałość zapewnia próba 925, która oznacza, że w biżuterii znajduje się 92,5% czystego srebra. Taki stop nazywany jest “sterling silver”. Stopy o niższej zawartości procentowej srebra mogą też zawierać nikiel!

Alternatywy dla zegarków z białego złota

Zegarki są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia, więc rozwiązania proponowane w przypadku biżuterii niekoniecznie sprawdzają się w ich przypadku. Złoty zegarek to symbol luksusu i zazwyczaj jest mocnym elementem stylizacji - nie każdy ceni sobie takie rozwiązanie. Osoby, które szukają mniej rzucającej się w oczy i tańszej alternatywy mogą wybierać w różnych materiałach, które na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od białego złota!

Tytan to najczęstszy wybór w zegarkach sportowych. Ten niezwykle lekki i wytrzymały metal waży trzy razy mniej od złota, a przy tym jest trzykrotnie bardziej wytrzymały od stali. Do tego nie powoduje alergii i jest całkowicie odporny na pojawienie się rdzy. Jest jednak dosyć kosztowny i dlatego najczęściej w sprzedaży dostępne są zegarki ze stalową kopertą czy bransoletą. Stal nierdzewna zawdzięcza swoje właściwości domieszce chromu.

Coraz częściej w zegarkach stosowane są takie rozwiązania jak węglik wolframu (niezwykle odporny na zarysowania), kobalt (hipoalergiczny) czy też ceramika. Ceramiczne bransolety oraz biżuteria wytwarzane są poprzez połączenie ceramiki i metalu znanego jako cyrkon. Co ciekawe, to tlenek cyrkonu jest wykorzystywany do produkcji cyrkonii, czyli sztucznych kamieni. Ceramiczna biżuteria coraz częściej pojawia się w sklepach jubilerskich, a przy jej pomocy są tworzone ciekawe wyrobu jubilerskie.

Dwa w jednym

Jeśli mimo wszystko nie potrafisz się zdecydować, a zarówno żółte, jak i białe złoto niezwykle przypadły Ci do gustu, możesz wybrać niezwykle modne ostatnio rozwiązania, czyli biżuterię, która łączy w sobie obydwa kolory metalu. Połączenie białego i żółtego złota wygląda naprawdę efektownie, może pojawiać się zarówno na zasadzie równoległego rozmieszczenia kolorów, jak i w postaci przeplatania różnokolorowych elementów.

Biżuteria, która łączy w sobie dwa kolory, wygląda naprawdę efektownie i doskonale nadaje się na każdą okazję. To przede wszystkim bardzo modne rozwiązanie, obok którego nie można przejść obojętnie! Osoby uczulone na nikiel mogą wybrać połączenie żółtego złota na przykład z tytanem lub ceramiką, które wyglądają równie efektownie!pixel