Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co symbolizuje jaskółka i jaką biżuterię z tym motywem wybrać?

2021-09-07
Co symbolizuje jaskółka i jaką biżuterię z tym motywem wybrać?

Biżuteria to nie tylko piękna ozdoba, która dodaje kobiecie blasku i stanowi uzupełnienie efektownej stylizacji. Zdarza się, że traktowana jest jak przynoszący szczęście talizman albo, że niesie ze sobą ważny przekaz, którego znaczenie może nam sporo powiedzieć o jej właścicielce. I w tym właśnie miejscu warto wspomnieć symbol jaskółki, który w formie zawieszki noszony jest do niektórych naszyjników, łańcuszków i bransoletek. Co oznacza taka biżuteria?

Biżuteria z jaskółką nie jest wcale czymś zupełnie nowym. Była bowiem często spotykanym motywem w XIX wieku. Jego popularność to efekt sposobu postrzegania jaskółki przez człowieka, dla którego ten ptak symbolizuje miłość, wierność i oddanie. Skąd takie skojarzenia i z czym jeszcze może wiązać się symbol jaskółki?

Jedna jaskółka wiosny nie czyni…

Jaskółki egzystują wśród ludzi od setek lat. Żyją z nimi w gospodarstwach, gdzie zasiedlają budynki takie jak stodoły czy obory, dzieląc przestrzeń ze zwierzętami gospodarskimi. Są też bohaterami wielu powiedzeń, jak „Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki” albo „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Dowodem dobrych relacji ludzi z jaskółkami jest to, że wielu gospodarzy przychylnym okiem patrzy na gniazdujące w pobliżu ptaki, traktując je często jako dobry omen. Za co tak bardzo je kochamy?

Okazuje się, że jaskółki mają wiele cech, które bardzo cenimy. Dostrzegali je już starożytni, dla których śpiew tego ptaka symbolizował narodziny nowej miłości. Co istotne, jaskółki są nie tylko symbolem miłości, ale również oddania i wierności, dlatego, że łączą się w monogamiczne pary. A ponieważ nie potrafią żyć w niewoli, mówi się o nich jako o ptakach wolności i niezależności.

Na tym nie koniec skojarzeń, jakie powstają w głowach ludzi w powiązaniu z tym ptakiem. Symbol jaskółki to w wielu kulturach oznaka szczęścia i powodzenia. Z jaką jeszcze symboliką możemy się spotkać? Ponieważ jaskółki wracają do tego samego gniazda, dla wielu kojarzą się z domem i jego ciepłem, natomiast dla żeglarzy wypływających daleko w morze jaskółka, która usiądzie na burcie to znak, że stały ląd jest już niedaleko.

Biżuteria z jaskółką na wiele sposobów

Tak bogata symbolika i pozytywne skojarzenia, jakie rodzi ten gatunek ptaka, nie mogły zaowocować czym innym, jak jego silnym osadzeniem w postaci często powtarzającego się motywu w branży jubilerskiej. Co mogą oznaczać zawieszki z jaskółką, w które zostały zaopatrzone złote bransoletki lub łańcuszki? A co jeśli ten sam motyw występujące w postaci kolczyków w formie sztyftu? Symbolika jest bardzo ciepła, przyjazna, ale też mająca wiele znaczeń. – Miłość, wierność, oddanie, rodzinny dom, a może zmiany na lepsze, bo przecież jaskółka to również zwiastun nadchodzącej wiosny! Interpretacja może zależeć od osoby, którą zdobi biżuteria z jaskółką, a także tej, która taką biżuterię wręcza jako prezent.

Jeśli zerknąć na ozdoby biżuteryjne, zauważymy, że symbol jaskółki pojawia się w nich bardzo często – niezależnie czy są to srebrne albo złote bransoletki, kolczyki wiszące lub sztyfty, czy też delikatny łańcuszek. Taka subtelna biżuteria prezentuje się bardzo efektownie, a poprzez obecny w niej motyw jaskółki nadaje jubilerskiej ozdobie znacznie głębszego znaczenia. Ze względu na wiążącą się z jaskółką symbolikę zaopatrzone w motyw tego ptaka kolczyki wiszące, bransoletki, łańcuszki i naszyjniki mogą mieć też wartość sentymentalną. Zwłaszcza jeśli zostały wręczone jako prezent od bliskiej osoby.

Złota bransoletka 585 CELEBRYTKA jaskółki

Złota bransoletka 585 CELEBRYTKA jaskółki

Celebrytka z jaskółką – efektownie i modnie

Celebrytka złota zarówno w formie łańcuszka, jak i bransoletki cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Doskonale sprawdza się w kreacjach pań ceniących w ubiorze minimalizm, jak i tych, które lubią stylizacje z pazurem i chcą podkreślić oryginalność swojego ubioru. Delikatny łańcuszek celebrytki połączony z wyraźnym motywem jaskółki świetnie spełnia swoje zadanie, przyciągając uwagę do dekoltu, a w przypadku bransoletki do dłoni. Taka biżuteria zadaje szyku i świetnie pasuje zarówno do kreacji tworzonych na wyjątkowe okazje, jak i odzieży noszonej na co dzień.

Celebrytka złota z jaskółką wyróżnia się na tle innej biżuterii oryginalnym wzorem o silnej symbolice. Taka ozdoba świetnie sprawdza się jako dodatek biżuteryjny dla kobiet w różnym wieku i o różnych upodobaniach stylistycznych.

Do czego nosić biżuterię z jaskółką?

Biżuteria z symbolem jaskółki sama w sobie stanowi zazwyczaj bardzo delikatną ozdobę i do takich właśnie kreacji będzie sprawdzać się doskonale. Można jednak zestawiać ją również z bardziej wyrazistymi stylizacjami, łącząc tym samym subtelność ze zdecydowaniem. Celebrytka z jaskółką to niezwykle efektowne połączenie, co bez wątpienia wpływa na jego popularność. Taka ozdoba znajduje zainteresowanie zarówno wśród młodych dziewcząt, jak i dojrzałych kobiet, szukających niebanalnych ozdób.

Polecane

Złoty naszyjnik CELEBRYTKA 333 z jaskółkami

Złoty naszyjnik CELEBRYTKA 333 z jaskółkami

249,00 zł brutto211,65 zł brutto
Złota bransoletka 585 CELEBRYTKA jaskółki

Złota bransoletka 585 CELEBRYTKA jaskółki

349,00 zł brutto296,65 zł brutto
Złoty naszyjnik 585 CELEBRYTKA jaskółka

Złoty naszyjnik 585 CELEBRYTKA jaskółka

319,00 zł brutto271,15 zł brutto
pixel