Co to za kamień oliwin? Jakie ma właściwości?

Ten zjawiskowy kamień już od setek lat zachwyca nie tylko swoją przepiękną barwą, ale również przypisywanymi mu magicznymi właściwościami. Oliwin ma bowiem wpływać korzystnie na pozbywanie się negatywnych emocji, łagodzić stres, a nawet koić nerwy i pomagać w osiągnięciu życiowego spokoju i harmonii. Co jeszcze sprawia, że ten niecodzienny kamień bankierów i kupców cieszy się tak ogromną popularnością? Poznaj najciekawsze informacje!
Kamienie szlachetne: co to jest oliwin?
Kamień oliwin należy do grupy minerałów sklasyfikowanych jako krzemiany. Ich budowa krystalizuje się w układzie rombowym, dzięki któremu przepięknie odbijają światło. Oliwiny zachwycają jednak nie tylko swoją budową, ale przede wszystkim głębokim, niezwykle nasyconym kolorem o żółto-zielonych tonach. Popularność oliwiny wynika również z faktu, że stanowi on składnik popularnego kamienia szlachetnego, jakim jest perydot.
Wygląd oliwinu z kolei może przybierać różne postacie. Niektóre minerały przyciągają spojrzenia efektem tzw. kociego oka, inne z kolei zachwycają asteryzmem. Biżuteria z oliwinem cieszy się zatem ogromną popularnością zarówno ze względu na przepiękny kolor, jak i wyjątkowe właściwości. Kamień jest bowiem dość kruchy i twardy o szklistym i oleistym połysku. Doskonale sprawdza się w roli dodatku do każdej biżuterii i wygląda pięknie zarówno przy chłodnych, jak i ciekłych metalach szlachetnych.
Występowanie oliwinów jest dość rozległe, a do najpopularniejszych miejsc ich wydobywania zalicza się m.in. wulkaniczną wyspę św. Jana, Pakistan, Wietnam, Birmę, a także Brazylię, Meksyk, Australię, Tanzanię i Stany Zjednoczone.
Kolor oliwinu
Jak oczywiście łatwo się domyślić, wygląd oliwinu i jego barwa są bezpośrednio związane z nazwą, której w 1790 roku po raz pierwszy użył mineralog Abraham Gottlob. Kamień oliwin najczęściej występuje w kolorze oliwkowo-zielonym, jednak znane są również kamienie o zabarwieniu żółto-zielony, żółto-brązowym, brązowym, a nawet występującym najrzadziej białym. Spora paleta bar, w jakich występują oliwiny, spowodowała, że często mylone są również z takimi kamieniami jak demantoid, chryzoberyl, tsavoryt, a nawet zielony diament!
Złoty pierścionek 585 oliwin 0,60 ct diamenty
Znaczenie i zastosowanie oliwinu
Biżuteria z oliwinem to prawdziwy rarytas, który w jubilerstwie cieszy się niemalejącą popularnością już od setek lat. Eleganckie pierścionki złote i srebrne, a nawet kolczyki, broszki i kolie ozdobione tym wyjątkowym kamieniem są jednak rozchwytywane nie tylko ze względu na swoje oczywiste walory estetyczne, ale również ezoteryczne. Wierzy się, że pierścionek z oliwinem noszony stale na palcu sprzyja pojawieniu się większej ilości pieniędzy, lub też sytuacji, która mogłaby do większego zastrzyku gotówki doprowadzić.
Oliwiny znane niegdyś były także jako kamień bankierów i kupców, którzy trzymali je w swoich kolekcjach, aby zabezpieczyć majątek przed kradzieżami lub bankructwem. Kamieniom tym przypisuje się również szereg właściwości leczniczych od zwalczania negatywnych uczuć i egoizmu po pomoc w osiągnięciu wewnętrznego spokoju, a nawet ochronę przed szaleństwem.
Między innymi z tego powodu biżuteria z oliwinem uważana jest za pozycję obowiązkową w kolekcji osób, które mają problemy natury emocjonalnej. Pierścionek z oliwinem ma pomagać w przywróceniu harmonii, pozytywnego nastawienia do życia, a także ma pomagać w walce z napadami melancholii, a nawet depresji. Eleganckie pierścionki srebrne i złote z oliwinem mają jednak wpływać korzystnie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. Oliwiny wpływają podobno pozytywnie na stan skóry, przywracając jej właściwy poziom nawilżenia, zwalczają brodawki i kurzajki. Ponadto mają pomagać w walce z trądzikiem i alergiami skóry. Ponadto uważa się, że oliwin jest w stanie wzmocnić tkankę łączną w organizmie, a także zadziałać na nasz organizm odtruwająco i przyspieszyć nasz metabolizm.
Złoty pierścionek 585 z oliwinem 0,60 ct i brylantami
Oliwiny w biżuterii
Doskonałym przykładem oliwinowej biżuterii będzie niemal każda ozdoba, od pierścionków, przez bransoletki i kolczyki, a na naszyjnikach kończąc. Kamień oliwin uważany jest za jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Występuje w wielu formach i wielkościach, a nawet w kilku rodzajach szlifu, które dobierane są najczęściej ze względu na poziom czystości kamienia. Oliwiny półprzezroczyste i stosunkowo mętne szlifuje się najczęściej na gładko, z kolei kamienie czyste, wyglądają o wiele korzystniej i efektowniej ze szlifem fasetowym.
Jak czyścić oliwin?
Aby pierścionek z oliwinem zachował swój piękny wygląd, należy właściwie o niego zadbać. Pod żadnym pozorem nie może być czyszczony z silnych środkach chemicznych, które mogłyby uszkodzić jego strukturę, a nawet wpłynąć niekorzystnie na intensywność koloru. Oliwin najlepiej czyścić delikatnym mydłem i miękką szczoteczką.
Złoty pierścionek z oliwinem 1,10 ct i brylantami
Największy oliwin na świecie — ciekawostka
Największy kamień oliwin znaleziony został na wyspie Zabardżad. Wyróżnia się nie tylko sporą wagą wynoszącą ok. 62 g, ale również przepiękną, intensywną barwą i pomysłem. Dziś kamień ten znajduje się w Waszyngtonie i należy do zbiorów Smithsonian Institute.
Przepiękny kolor i niezwykłe właściwości tego wyjątkowego kamienia szlachetnego sprawiają, że cieszy się on ogromną popularnością już od setek lat! Spraw prezent sobie lub swoim bliskim i sięgnij po pierścionek z oliwinem, który wzbogaci i urozmaici nie tylko każdy outfit, ale również inne dodatki biżuteryjne.