Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co warto wiedzieć o próbach złota?

2021-01-27
Co warto wiedzieć o próbach złota?

Złoto jest bardzo cennym, od lat poszukiwanym przez człowieka kruszcem. Wykorzystuje się je do wyrobu biżuterii, ale też jako stabilną inwestycję, która w okresie długoterminowym powinna zapewnić bezpieczeństwo finansowe. Cena złota zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy ustalić, czy mamy do czynienia ze sztabką złota, złomem, czy może jubilerskim wyrobem. Bardzo ważna jest też próba złota, o której postaramy się opowiedzieć nieco więcej. 

Od najmłodszych lat uczono nas, że złoto jest bardzo cennym materiałem. Wiemy o tym choćby z bajki o złotej rybce, czy złotej kaczce albo mitycznej opowieści o złotym runie. Wiedzę tę wynosimy z dzieciństwa i pozostaje z nami w życiu dorosłym. Nie każdy jednak potrafi ocenić prawdziwą wartość złota, czy sprawdzić jego autentyczność.

Ważna lekcja o próbach złota 

Należy pamiętać o tym, że nie wszystko, co wygląda na złoto, w rzeczywistości nim jest. Każdy złoty wyrób jubilerski powinien mieć próbę, która potwierdzi jego autentyczność. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że złoty naszyjnik czy kolczyki naprawdę zostały wykonane z tego kruszcu. Co więcej, dowiemy się więcej o zawartości tego metalu w biżuterii. Należy bowiem pamiętać, że zazwyczaj zawiera ona domieszki innych metali.

Próba złota to w rzeczywistości umieszczony na biżuterii niewielki stempel z symbolicznym oznaczeniem. Znajduje się na nim trzycyfrowa liczba, która informuje, ile czystego złota znajduje się w jednym gramie stopu. Im wyższa liczba, tym większa zawartość złota i wyższa cena wyrobu.

Próby zostały więc wprowadzone dla ustandaryzowania ilości złota w wykonywanych stopach. Najpopularniejsza w naszym kraju jest próba 585, czyli zawierająca 58,5% czystego złota. A oto inne próby wraz z ich oznaczeniem:

Oznaczenie Próba Zawartość czystego złota
0 999 99,9%
1 960 96,0%
2 750 75,0%
3 585 58,5%
4 500 50,0%
5 375 37,5%
6 333 33,3%

Możemy się też spotkać z określeniem zawartości złota wyrażonym w ilości karatów, gdzie jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie tego metalu. I tak próba 585 ma 14 karatów, a próba 999 to złoto 24-karatowe.

W poszukiwaniu idealnego wyrobu 

Kolczyki, bransoletki i naszyjniki o niskiej zawartości złotego kruszcu mogą szybko ciemnieć i zmieniać swój wygląd, przez co pogarsza się ich prezencja. Może się zatem wydawać, że idealnie sprawdzi się biżuteria o najwyższej próbie. Warto jednak pamiętać, że stopy o różnej zawartości złota różnią się wytrzymałością i plastycznością. Złoto 24-karatowe jest miękkie i łatwiej ulega deformacjom. Właśnie dlatego największym zainteresowaniem cieszą się w złotnictwie stopy 585, które uzyskują lepszą wytrzymałość na odkształcenia dzięki większej zawartości innych metali (miedzi, srebra, niklu).

Sklep jubilerski prezentuje szeroki wybór złotej biżuterii charakteryzujący się próbą 585. Znajdziemy wśród niej eleganckie złote kolczyki, nausznice, chokery, łańcuszki, wisiorki, pierścionki, obrączki oraz wiele innych. Dostępna jest zarówno biżuteria damska, jak i męska oraz dziecięca.

Polecane

Złote kolczyki 585 nausznice skrzydła anioła

Złote kolczyki 585 nausznice skrzydła anioła

929,00 zł brutto836,10 zł brutto
Złote kolczyki 585 serce cyrkonie

Złote kolczyki 585 serce cyrkonie

309,00 zł brutto278,10 zł brutto
pixel