Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czarny diament — wybierz wyjątkowy pierścionek na zaręczyny!

2022-09-02
Czarny diament — wybierz wyjątkowy pierścionek na zaręczyny!

Choć diamenty to jedne z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kamieni szlachetnych na świecie, to jednak ich czarne odpowiedniki wciąż wzbudzają zarówno zachwyt, jak i podejrzliwość. Czym zatem są czarne diamenty? Gdzie i czy w ogóle występują na ziemi naturalnie? Czy biżuteria z czarnymi diamentami to dobry pomysł na prezent? Poznaj najciekawsze informacje!

Czarny diament — cechy i właściwości

Czarne diamenty, znane również pod nazwą Karbonado to niezwykle rzadkie kamienie szlachetne, które, choć występują na ziemi w sposób naturalny, można znaleźć jedynie w dwóch miejscach, w Brazylii oraz Afryce Środkowej. Oczywiście podstawową cechą różniącą czarne diamenty od innych odmian tego cennego kruszcu, jest kolor, na który wpływa jego skład chemiczny. Białe diamenty składają się jedynie z atomów węgla, z kolei Karbonado składa się również z cząsteczek wodoru, przez co jego skład przypomina nieco pył kosmiczny, co czyni go materiałem bardzo wyjątkowym.

Choć istnieje kilka teorii na temat pochodzenia czarnego diamentu, jedna wydaje się zawierać najwięcej prawdy. Zakłada się, że choć ten niezwykły minerał wykrystalizował się na ziemi, to jego powstanie należy przypisać drobinkom gwiazdy, które dostały się na naszą planetę w wyniku jej wybuchu ok. 3 miliony lat temu.

Czarne kamienie szlachetne są wyjątkowe również ze względu na swoją ciekawą budowę. Są o wiele bardziej porowate niż pozostałe diamenty o innym zabarwieniu, a po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec w ich wnętrzu miliony maleńkich, sklejonych w jedną całość kryształków. Tak wyjątkowa budowa nie tylko sprawia, że biżuteria z czarnymi diamentami jest niezwykle piękna, ale i twarda oraz dość trudna w obróbce.

Przez swój niecodzienny wygląd, pierścionki zaręczynowe z diamentem o czarnej barwie często uważane są za sztuczne. Warto jednak pamiętać, że Karbonado jest kamieniem w 100% autentycznym i równie szlachetnym, co klasyczne, białe diamenty. Niestety, ze względu na swoje wyjątkowo rzadkie występowanie, na rynku można zetknąć się również z kamieniami sztucznie poprawionymi, np. poprzez poddawanie ich procesom grafityzacji, lub napromieniowanie białych diamentów, które zmieniają swój kolor na czarny.

Złoty klasyczny pierścionek 585 czarny diament 0,50 ct

Złoty klasyczny pierścionek 585 czarny diament 0,50 ct

Czarny diament – zastosowanie w sztuce jubilerskiej

Choć białe diamenty to jedne z najczęściej wybieranych kamieni szlachetnych zdobiących klasyczny pierścionek zaręczynowy, to zmieniająca się moda wytycza z sezonu na sezon nowe standardy piękna i elegancji. Prawdziwym hitem ostatnich sezonów są oczywiście pierścionki zaręczynowe wykonane ze złota, które zdobi magiczny, przyciągający spojrzenia czarny diament. Jego wręcz mistyczne piękno sprawia, że czarny diament na zaręczyny jest wyborem oryginalnym, nietuzinkowym i z całą pewnością również podkreślającym wzniosłość i wyjątkowość zaręczyn.

Oczywiście srebrny pierścionek z czarnym diamentem, czy elegancki sygnet wzbogacony o ten niezwykły kamień będzie idealnym prezentem na niemal każdą okazję, jeśli planujemy obdarować bliską naszemu sercu osobę. W jubilerstwie pierścionki zaręczynowe z diamentem w czarnym kolorze, jak również inna biżuteria z tym nieoczywistym kamieniem szlachetnym uważane są za dodatki ekskluzywne i wyjątkowe.

Złoty pierścionek 585 z okazałym czarnym diamentem 2,16 ct

Złoty pierścionek 585 z okazałym czarnym diamentem 2,16 ct

Czarny Orłow — najsłynniejszy czarny diament na świecie

Historia tego jedynego w swoim rodzaju i zdecydowanie najsłynniejszego czarnego diamentu jest równie mroczna i tajemnicza co sam kamień. Legenda głosi, że został on skradziony z jednej z hinduskich świątyń. W ramach zemsty kapłani rzucili na niego klątwę, która dosięgnąć miała zarówno złodziei, jak i wszystkich przyszłych właścicieli przeklętego klejnotu. Okryty złą sławą Czarny Orłow stał się jednak jednym z najbardziej pożądanych diamentów na świecie, a jego rzekoma klątwa wręcz podniosła jego wartość! W 1995 roku został on sprzedany na aukcji, a jego cena wyniosła 1,5 miliona dolarów.

Pierścionek zaręczynowy o niecodziennym wyglądzie

Nietuzinkowy, jedyny w swoim rodzaju pierścionek zaręczynowy z czarnym diamentem to dziś jedna z najciekawszych propozycji, jakie możemy znaleźć w wielu salonach jubilerskich. Klasyczny pierścionek zaręczynowy z białym diamentem lub innym kamieniem szlachetnym ustępuje miejsca tajemniczości i mrocznemu pięknu Karbonado, który prezentuje się doskonale w towarzystwie wszystkich metali szlachetnych, od srebra, po różowe złoto.

Pierścionki zaręczynowe z diamentem o nieoczywistym kolorze to wybór idealny dla kobiet, które cenią sobie oryginalne, przyciągające spojrzenia dodatki. Pierścionki zaręczynowe wykonane ze złota lub srebra ozdobione czarnym diamentem są z pewnością prezentem ekskluzywnym, niecodziennym i robiącym ogromne wrażenie.

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 z czarnym brylantem 0,50 ct

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 z czarnym brylantem 0,50 ct

Zaskocz swoją ukochaną, wręczając jej magiczny pierścionek zaręczynowy z czarnym diamentem! Jego nieoczywiste piękno, głębia i tajemniczość przypadną do gustu każdej ceniącej sobie ekskluzywne dodatki biżuteryjne kobiecie. Czarny diament podkreśli również wyjątkowość i wagę wydarzenia, stając się ponadczasową pamiątką na całe życie.

Polecane

pixel