Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy każdy pierścionek można powiększyć lub zmniejszyć?

2022-08-16
Czy każdy pierścionek można powiększyć lub zmniejszyć?

Właściwy dobór rozmiaru pierścionka, zwłaszcza pierścionka zaręczynowego stanowi nie lada wyzwanie. Owiany tajemnicą podarek ciężko dobrać do palca wybranki, zwłaszcza jeśli możemy posiłkować się jedynie innymi pierścionkami, które nosi np. na innych palcach niż serdeczny. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy zakupiona biżuteria jest za duża lub za mała? Czy można zmienić rozmiar zakupionego pierścionka? Jeśli tak, to czy istnieją jakieś wyjątki? Koniecznie sprawdź, co musisz wiedzieć!

Korekta rozmiaru pierścionka - kiedy jest konieczna?

Przeróbka pierścionka może okazać się koniecznością w wielu przypadkach. Najczęstszym jest oczywiście niewłaściwy dobór rozmiaru podczas zakupu. Dzieje się tak, jeśli decydujemy się na pierścionki zaręczynowe, które mają zostać zachowane w tajemnicy. Oczywiście korekta może być konieczna również z powodu zmiany wagi właściciela lub właścicielki. Zmniejszenie lub zwiększenie klasycznego pierścionka, a nawet znacznie bardziej skomplikowanej obrączki z cyrkoniami na całej szynie, powinno być możliwe w każdym salonie jubilerskim.

Warto pamiętać jednak, że przeróbka pierścionka charakteryzującego się skomplikowaną konstrukcją i wieloma detalami może być nie tylko droższa, ale również o wiele bardziej czasochłonna niż w przypadku klasycznej obrączki, czy pierścionka z jednym kamieniem. Zdarza się również, że niektóre sklepy jubilerskie w ogóle odmawiają wykonania korekty, ze względu na ewentualne komplikacje. Uspokajamy jednak - rozmiar pierścionka można zmienić bezpiecznie w dosłownie każdym przypadku! Efekt uzależniony jest oczywiście od wiedzy i umiejętności złotnika, a także użytego sprzętu.

Co więcej, niektóre sklepy jubilerskie oferujące klientom wysokiej jakości pierścionki złote i srebrne, zwłaszcza jeśli należą one do kolekcji pierścionków zaręczynowych, oferują możliwość bezpłatnej korekty, w ramach zakupionej biżuterii. Rozmiar pierścionka jest kluczowy nie tylko ze względów czysto wizualnych, ale również z powodów praktycznych. Zbyt luźny pierścionek zwyczajnie zsunie się z palca i może zostać zgubiony nawet bez wiedzy właścicielki lub właściciela, z kolei za ciasny może być nie tylko niekomfortowy w noszeniu, ale może również zagrażać naszemu bezpieczeństwu, uciskając zbyt mocno palec.

Złoty pierścionek gwiazd 585 BRYLANT 0,01 ct

Złoty pierścionek gwiazd 585 BRYLANT 0,01 ct

Zmiana rozmiaru pierścionka zaręczynowego, obrączek ślubnych i sygnetów

Nawet jeśli pierścionek leży idealnie w chwili zakupu, nie oznacza to, że będzie tak przez cały czas. Warto pamiętać, że nasze ciało zmienia się przez całe życie i istnieje spore prawdopodobieństwo, że ze względu na zmianę wagi konieczny będzie inny rozmiar pierścionka. Zdarza się również, że otrzymany pierścionek lub sygnet stanowi cenną pamiątkę rodzinną i korekta rozmiaru jest konieczna, aby nie tylko móc go swobodnie nosić, ale również, aby zapobiec jego ewentualnemu zgubieniu.

Rozmiary pierścionków można korygować za pomocą różnych technik jubilerskich. W zależności od potrzeb klienta możliwe jest zarówno zwiększenie, jak i zmniejszenie pierścionka.

Techniki pozwalające na powiększenie rozmiaru pierścionka

  • Rozwalcowanie - technika polega na rozwalcowaniu fragmentu szyny pierścionka i tym samym na zwiększeniu jego obwodu. Ta technika uważana jest za najbezpieczniejszą dla biżuterii, ponieważ całkowicie eliminuje ryzyko pęknięcia wyrobu.
  • Wstawka - w przypadku zastosowania wstawki, rozmiar powiększany jest poprzez umieszczenie w szynie obrączki kawałka kruszcu o odpowiedniej długości. W tej technice ogromną rolę odgrywa zastosowanie dokładnie takiej samej próby kruszcu, jaka została użyta podczas produkcji.
  • Rozciąganie - ta technika wykorzystywana jest w przypadkach, w których korekta wymaga jedynie minimalnej zmiany. Polega na delikatnym rozciągnięciu pierścionki lub obrączki.

Techniki, w których średnica pierścionka zostaje zmniejszona

  • Ściskanie - tej techniki używa się w przypadku takiej biżuterii jak obrączki płaskie, klasyczne, a także pierścionki z gładką szyną. Zmiana musi być niewielka, a do korekty wykorzystuje się specjalną maszynę.
  • Wycięcie - jest to najpopularniejsza metoda zmiany rozmiaru pierścionka na mniejszy. Polega ona na wycięciu fragmentu szyny i ponownym zlutowaniu. Usługa pomniejszania pierścionka jest wykonywanych poprzez wycięcie z szyny odpowiedniego fragmentu obrączki i połączenie krawędzi w procesie lutowania.

Złota obrączka próba 585 brylanty 0,15 ct

Złota obrączka próba 585 brylanty 0,15 ct

Ile trwa zmniejszenie pierścionka u jubilera?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przeróbka pierścionka może trwać od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Wszystko uzależnione jest od:

  • obłożenia salonu jubilerskiego,
  • wiedzy i umiejętności jubilerów,
  • rodzaju pierścionka i jego elementów ozdobnych,
  • stopnia ingerencji w zmianę rozmiaru.

W tym miejscu warto również dodać, że każda korekta powinna zostać wykonana w taki sposób, aby była całkowicie niedostrzegalna. Przed powierzeniem biżuterii salonom jubilerskim, warto zatem sprawdzić opinie na ich temat.

Pierścionek złoty różaniec 585

Pierścionek złoty różaniec 585

Pierścionek w spadku? Nieoczekiwany prezent rocznicowy? A może piękna niespodzianka zaręczynowa? Bez względu na okazję, warto zadbać o to, by pierścionek leżał na palcu idealnie. Skorzystaj z fachowej pomocy jubilera i cieszą się perfekcyjnie dopasowaną biżuterią!

Polecane

Złoty pierścionek gwiazd 585 BRYLANT 0,01 ct

Złoty pierścionek gwiazd 585 BRYLANT 0,01 ct

749,00 zł brutto674,10 zł brutto
Złoty pierścionek 585 KORONA

Złoty pierścionek 585 KORONA

999,00 zł brutto799,20 zł brutto
pixel