Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy złota biżuteria to dobra inwestycja?

2022-06-24
Czy złota biżuteria to dobra inwestycja?

Złoto jest kruszcem szlachetnym i ponadczasowym, a jego wartość od setek lat stanowi o wysokim poziomie życia i prestiżu. Czy warto jednak inwestować w złotą biżuterię? Ile rzeczywiście można na niej zarobić i z jakim ryzykiem wiąże się dziś inwestycja w złoto? Koniecznie sprawdź, co przynosi rok 2022!

Inwestycja w złoto w 2022 r. – wszystko, co musisz wiedzieć

Nim zdecydujemy się na zainwestowanie swojego kapitału w złotą biżuterię, warto znać jej podstawowy podział, który wyróżnia:

  • biżuterię złotą artystyczną,
  • biżuterię złotą wykonaną z wysokiej jakości kruszców oraz kamieni szlachetnych,
  • biżuterię złotą pamiątkową i antyczną,
  • klasyczną złotą biżuterię modową.

Niestety, jeśli chodzi o ostatnią, najpopularniejszą grupę, którą stanowi biżuteria modowa, dostępna w każdym sklepie sieciowym, czy nawet u niewielkiego, lokalnego jubilera — w żadnym razie nie może ona stać się udaną inwestycją. Przede wszystkim należy pamiętać, że cena takiej złotej biżuterii, poza jej faktyczną wartością zawiera również marżę, na której sklep zarabia oraz podatek VAT. Oznacza to, że kwota, jaką musimy zapłacić za konkretne kolczyki złote, czy pierścionek jest znacznie większa niż faktyczna wartość nabytego dobra.

Jeśli zatem w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż, musimy liczyć się z tym, że nasza złota biżuteria osiągnie wartość równą wartości samego kruszcu, czyli znacznie niższą niż kwota, którą ponieśliśmy podczas zakupu. Zasada ta nie dotyczy jednak pozostałych grup definiujących złotą biżuterię. Jeśli inwestujemy w diamenty na złotej bransoletce należące do znanego i popularnego celebryty albo w złoto artystyczne, wykonane przez znaną osobistość, ich wartość z czasem na pewno się zwiększy, zwłaszcza jeśli nakład ogranicza się do jednego lub kilku egzemplarzy.

Takie Przedmioty kolekcjonerskie jak unikatowe kolczyki, czy bransoletki złote mogą osiągać naprawdę sporą wartość, jednak należy mieć na uwadze, że ich spieniężenie może wiązać się z pewnymi trudnościami i ryzykiem. Przede wszystkim będziemy musieli posiadać dowód autentyczności, a więc i wartości posiadanej złotej biżuterii, ponieść koszty związane np. ze zorganizowaniem aukcji na tak rzadki i drogi przedmiot lub opłaceniem pośrednika, który znajdzie chętnego kupca.

Złoty pierścionek gwiazd 585 SERCE cyrkonia

Złoty pierścionek gwiazd 585 SERCE cyrkonia

Czy i kiedy biżuteria może być dobrą inwestycją?

W jaki sposób zatem można zarobić na luksusowej, złotej biżuterii? Przede wszystkim inwestycja w złoto musi być dokładnie przemyślana, świadoma i opierać się na, choć podstawowej wiedzy, która pozwoli nam oszacować autentyczność oraz wartość, jaką może osiągać np. złoty pierścionek zaręczynowy, należący do znanej osobistości. Im bardziej niespotykana i wyjątkowa będzie złota biżuteria, tym wyższą dostaniemy za nią cenę.

Inwestycja w złoto powinna opierać się na czterech podstawowych kryteriach definiujących:

  • design — im bardziej niszowa, nietuzinkowa i przyciągająca spojrzenia, tym lepiej,
  • wykonanie — ogromne znacznie ma manufaktura, z jakiej pochodzi konkretna złota biżuteria. Im większy prestiż i sława artysty lub manufaktury, tym większa wartość,
  • historia — przedmioty należące do sławnych osobistości oraz antyki to prawdziwe perełki, których wartość z czasem będzie coraz większa,
  • dodatki i ozdoby — ogromne znaczenie mają również takie detale jak np. kamienie szlachetne urozmaicające złote obrączki, bransoletki, czy kolczyki.

Inwestycja w złoto niesie za sobą oczywiście również całkiem poważne ryzyko. Jeśli artysta lub manufaktura produkująca prestiżową złotą biżuterię stracą swoją renomę, nasze dobra również znacznie stanieją. Warto również pamiętać, że inwestycja w biżuterię nie jest krótkoterminowa, aby faktycznie na niej zarobić niezbędne będzie odczekanie nawet kilku dekad.

Złote kolczyki 585 paseczki brylant 0,05 ct

Złote kolczyki 585 paseczki brylant 0,05 ct

Jak dbać o jakość i czystość złotej biżuterii? Trzy sposoby na czyszczenie biżuterii w domu

Aby biżuteria zachowała swój piękny, atrakcyjny wygląd niezbędna będzie jej właściwa pielęgnacja. W tym celu można użyć specjalnych, dedykowanych do czyszczenia złota środków chemicznych, jednak bardzo często ich cena jest stosunkowo wysoka, a wydajność niewielka. Na szczęście gotowe produkty do czyszczenia biżuterii to tylko jedna z dostępnych opcji, pozwalająca cieszyć się doskonałym wyglądem i idealnym stanem wyrobów jubilerskich przez lata. Tańszą i nie mniej efektywną alternatywą będzie wykorzystanie kilku tanich specyfików codziennego użytku, które znaleźć można w każdej kuchni.

Folia aluminiowa + sól kuchenna

Inwestowanie w złotą biżuterię wymaga od nas sporego zaangażowania również pod względem dbania o jej piękny wygląd. W tym celu najlepiej sprawdzą się metody jej czyszczenia, które w żaden sposób nie uszkodzą złota i nie przyczynią się do pogorszenia jego walorów wizualnych. Jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod pielęgnacji wyrobów jubilerskich jest wykorzystanie folii aluminiowej oraz roztworu solnego, który można przygotować ze zwykłej soli kuchennej.

Dno miski wykładamy odpowiednio dużym arkuszem folii, tak aby pokrył on całą powierzchnię. Następnie całość zalewamy przygotowanym wcześniej roztworem solnym w proporcji 5 łyżeczek soli na każdy litr wody, a na końcu do miski wkładamy również złoto, które chcemy odświeżyć lub oczyścić. Przedmioty pozostawiamy nawet na kilka godzin, a następnie ostrożnie wyjmujemy i delikatnie osuszamy.

Soda oczyszczona + ocet

Inną popularną mieszanką jest miks sody oczyszczonej, wody oraz octu. Roztwór przygotowujemy w proporcji 1:1:1, najlepiej wykorzystując do tego łyżkę stołową. W tak przygotowanej mieszaninie również zanurzamy naszą biżuterię w całości i czekamy ok. 15-20 minut. Po tym czasie cały nalot powinien zostać zniwelowany, a złoto powinno odzyskać swój dawny blask.

Pasta do zębów

Wykorzystanie pasty do zębów oraz delikatnej szczoteczki to jeden z najstarszych sposobów czyszczenia i polerowania złotej biżuterii. Na szczoteczkę z miękkim włosiem, które nie spowoduje na kruszcu żadnych ewentualnych rysek, nakładamy niewielką ilość pasty do zębów, a następnie ostrożnie okrężnymi ruchami pocieramy biżuterię, docierając do każdego zakamarka. NA koniec opłukujemy złoto z pozostałości pasty i delikatnie osuszamy.

Pierścionek złoty 585 brylant 0,22 ct

Pierścionek złoty 585 brylant 0,22 ct

Złota biżuteria jest piękna, szlachetna i zachwyca swoją ponadczasową klasą. Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w złote wyroby jubilerskie wiąże się ze sporym nakładem finansowym i jest to rodzaj inwestycji długoterminowej, co oznacza, że przyniesie ona pożądane korzyści dopiero w dłuższej perspektywie, np. po upływie kilku, a czasem nawet kilkunastu dekad.

Polecane

Pierścionek złoty 585 brylant 0,22 ct

Pierścionek złoty 585 brylant 0,22 ct

3 369,00 zł brutto3 032,10 zł brutto
Złoty pierścionek gwiazd 585 SERCE cyrkonia

Złoty pierścionek gwiazd 585 SERCE cyrkonia

535,00 zł brutto428,00 zł brutto
Złote kolczyki 585 paseczki brylant 0,05 ct

Złote kolczyki 585 paseczki brylant 0,05 ct

939,00 zł brutto845,10 zł brutto
pixel