Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się różni diament od brylantu?

2020-12-14
Czym się różni diament od brylantu?

Diamenty przyciągają wzrok, dodają uroku i stanowią niezwykłą ozdobę. Często rozpalają wyobraźnię i stają się bohaterami przeróżnych historii. Jako motyw przewodni albo poboczny goszczą w filmach oraz literaturze. Niejednokrotnie pojawiają się w tytułach kultowych produkcji, jak na przykład w historii o brytyjskim agencie 007 „Diamonds are forever” (pol. „Diamenty są wieczne”). Marylin Monroe w ekranizacji pt. „Mężczyźni wolą blondynki”, w której wcieliła się w postać Lorelei, śpiewała słynne słowa „diamonds are a girl’s best friend” (pol. diamenty to najlepsi przyjaciele dziewczyny). Co niezwykłego jest w tych kamieniach, że nieustannie koncentrują na sobie naszą uwagę?

Choć nie każdy z nas nosi diamenty na co dzień, to niemal każdy wie, jak wyglądają. Są niezwykle rzadkimi i pięknymi minerałami, chętnie wykorzystywanymi w jubilerstwie. Wystarczy odwiedzić sklep z biżuterią, by przekonać się, jak efektownie zdobią kolczykibransoletki i naszyjniki. Jednak znane powszechnie powiedzenie o nieoszlifowanym diamencie świadczy o tym, że jego walory nie zawsze są widoczne.

Diament czy brylant? 

Nie każdy wie, że diament i brylant to w rzeczywistości ten sam kamień szlachetny, choć o innym wyglądzie. Są to praktycznie dwa inne przedmioty ukryte w tym samym kamieniu… Jak to możliwe?

Diamenty są bardzo rzadkim, formowanym przez miliony lat minerałem. Jednocześnie są też najtwardszą znaną człowiekowi substancją, jaka występuje w przyrodzie. Stąd zresztą wzięła się ich nazwa (łac. diamentum), co oznacza „niezniszczalny”.

Diamenty powstają z cząsteczek węgla ukrytego w strukturach skorupy ziemskiej. W postaci nieoszlifowanej mogą mieć matową powierzchnię, jednak po oszlifowaniu przeistaczają się w przepiękne brylanty. Poddane odpowiedniej obróbce zyskują pożądany kształt i połysk. Znajdują zastosowanie w różnych wyrobach jubilerskich, takich jak kolczyki, pierścionki, obrączki, naszyjniki, wisiorki i wiele innych.

Wyjątkowa kolekcja z diamentami i brylantami 

O tym, że diamenty doskonale prezentują się jako kobieca ozdoba, nie trzeba nikogo przekonywać. Ich niezwykły urok dodaje kobiecie blasku. Przez jubilerów oszlifowane diamenty bardzo chętnie są wykorzystywane do wyrobu pierścionków zaręczynowych oraz brylantowych obrączek ślubnych. Tak wyjątkową chwilę wiele osób chce upamiętnić wyjątkową biżuterią. Dlatego zainteresowanie pierścionkiem i obrączką z brylantem jest duże.

Nie mniej jednak te wyjątkowe kamienie zdobią też inną biżuterię. Bardzo dobrze prezentują się na przykład złote łańcuszki z brylantami, efektowne kolczyki albo wyjątkowo piękne bransoletki, w które oszlifowany diament został wkomponowany.

Biżuteria z diamentami od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem pań oraz panów, którzy pragną obdarowywać swoje wybranki wyjątkowymi ozdobami. Choć ich symbolika w literaturze i filmie może być bardzo różna, wierzymy, że w przypadku biżuterii diamenty oznaczają miłość, oddanie i szacunek.

Polecane

pixel