Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać biżuterię dla dzieci?

2016-11-16


Skąd bierze się chęć noszenia biżuterii u dzieci


Dzieci, nie tylko dziewczynki, zwracają dużą uwagę na to, jakie ubrania i dodatki noszą osoby, które im imponują. Mogą to być rodzice, ale też znane gwiazdy, muzycy czy bohaterowie ulubionych filmów i kreskówek. Chęć noszenia biżuterii to przede wszystkim chęć bycia jak dorośli.

To, że dziecko chce nosić bransoletki czy pierścionki to nic złego. Należy jednak pamiętać o tym, że ?dorosła? biżuteria nie zawsze nadaje się dla naszych pociech.

Bezpieczeństwo dziecka a wybór biżuterii

Pierwszym i najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo dziecka. Młodsze dzieci nie powinny nosić biżuterii, która może okręcić się wokół ich szyi lub nadgarstków. Naszyjniki i bransoletki należy ściągać przed ułożeniem dziecka do snu. Należy bezwzględnie unikać modeli z małymi elementami, które mogłyby zostać przez dziecko ściągnięte lub oderwane i połknięte.

W Polsce nadal bardzo popularne jest przekłuwanie uszu małych, kilkumiesięcznych dziewczynek. W takim przypadku należy wybierać kolczyki z zapięciem typu baranek. Zapięcie jest zbyt małe, ale nie do końca skoordynowane palce dziecka mogły je ściągnąć. Takie zapięcia są bardzo wytrzymałe i nie odpinają się przypadkowo.

W przypadku pierścionków z regulacją należy zadbać o to, aby były one miękkie i łatwo się odginały. Dziecko, które nosi pierścionek, powinno mieć zawsze możliwość szybkiego ściągnięcia lub rozluźnienia tego elementu. Najlepiej w ogóle unikać wkładania dziecku pierścionków. Podczas zabawy łatwo zaczepić pierścionkiem, co może skończyć się uszkodzeniem palca.

Nikiel nie dla dziecka!

Nikiel jest materiałem, który bardzo często pojawia się w biżuterii. Nie powinien on być jednak stosowany w dziecięcej biżuterii, szczególnie w kolczykach. Uczulenia na ten metal są bardzo częste. Noszenie biżuterii z dodatkiem tego materiału może powodować podrażnienia i wysypkę. W przypadku kolczyków pojawia się ból, opuchlizna - objawy podobne do infekcji spowodowanej nieprawidłowym gojeniem się przekłucia.

Jakie materiały są bezpieczne dla dziecka? Przede wszystkim srebro próby 999, złoto, stal chirurgiczna, a także metale pozłacane.

Najlepszy design dla dziecka

To, jaką biżuterię dla dziecka wybierzemy, powinno zależeć od dwóch czynników. Przede wszystkim - ważny jest charakter dziecka. W końcu na charakter pociechy składa się też jego aktywność. Spokojne maluchy mogą nosić bardziej frywolne modele niż dzieci, które nie potrafią przez sekundę usiedzieć na miejscu. Warto wytłumaczyć dziecku, że nie zawsze noszenie biżuterii jest dozwolone, trzeba ją ściągnąć na przykład podczas uprawiania sportów.

Drugim czynnikiem jest oczywiście to, co podoba się dziecku. Nie należy na siłę zmuszać dziecka do noszenia tego, co podoba się nam. Maluchy bardzo często wybierają kwiatowy i zwierzęcy design. Nawet jeśli zupełnie nie pasuje to do stylizacji, pamiętajmy, że dziecko jest tylko dzieckiem. Możliwość wyboru własnej biżuterii sprawia, że nasza pociecha czuje się bardziej dorosła.

Jaką biżuterię kupić dziecku?

Chcesz sprawić prezent dziecku, a wiesz, że chętnie nosi ono biżuterię? Wśród najmłodszych również panuje pewna moda!

Serduszka, kwiatuszki, motylki i inne dziewczęce motywy nigdy nie wychodzą z mody kilkulatek. Jeżeli chcesz, aby dziecko nosiło modną biżuterię, to koniecznie postaw na celebrytki. Tak zwana biżuteria gwiazd swoim designem odwołuje się do takich popularnych, prostych motywów. Do tego całość prezentuje się skromnie i nie przytłacza dziecięcej urody. Złote celebrytki to także świetny pomysł na prezent z okazji I Komunii Świętej, Chrztu czy urodzin (więcej przykładów).

Starsze dziewczynki i chłopcy bardzo chętnie noszą bransoletki. W przypadek małych dam popularne są bransoletki typu charms, na którym można umieszczać dodatkowe koraliki, które symbolizują ważne osoby lub wydarzenia. Chłopcy chętnie noszą bransoletki stylizowane na styl militarny.

Znalezienie odpowiedniej biżuterii dla dziecka nie jest trudne. Warto sprawić dziecku taki prezent i pozwolić mu na noszenie ładnej biżuterii na co dzień!


pixel