Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać rozmiar pierścionka

Jak sprawdzić swój rozmiar pierścionka?

Jeśli chcemy dokonać zakupu przez Internet, wystarczy zmierzyć obwód naszego palca. Możemy to zrobić owijając palec np. tasiemką. Następnie wystarczy zmierzyć linijką długość tasiemki, którą uprzednio owinęliśmy palec i sprawdzić w tabeli właściwy rozmiar. Pamiętajmy jednak, by podczas pomiaru zostawić trochę luzu, aby pierścionek nas nie uciskał.

Jak dobrać dla kogoś np. pierścionek zaręczynowy?

Trudniej jest zmierzyć obwód palca osobie, której chcemy zrobić prezent, lub dla której chcemy kupić pierścionek zaręczynowy. Taki pierścionek musi być idealny, nie możemy przecież zepsuć naszej niespodzianki!

Poniżej prezentujemy dwa sposoby na właściwe dobranie rozmiaru pierścionka dla osoby, której chcemy zrobić prezent:

1.     Możemy “podkraść” pierścionek, który nosi nasza narzeczona
Pamiętajmy o tym, że pierścionek musi pasować na czwarty palec lewej dłoni oraz że ten sam palec drugiej dłoni może różnić się nawet o jeden rozmiar. Musi to być zatem pierścionek noszony dokładnie na tym samym palcu i tej samej ręce. Z takim pierścionkiem możemy udać się do sklepu jubilerskiego lub w przypadku zakupu przez Internet, zmierzyć jego obwód i średnicę oraz sprawdzić w tabeli rozmiarów. Pamiętajmy, aby zawsze mierzyć średnicę wewnętrzną pierścionka.

2.    Jeśli nasza narzeczona nie nosi pierścionków, możemy poprosić jej przyjaciółkę lub koleżankę z pracy o pomoc
Taka znajoma może subtelnie poprosić naszą narzeczoną o przymierzenie jej pierścionka zaręczynowego pod jakimś sprytnym pretekstem. Ważne, by osoba ta miała podobnej wielkości dłonie, żebyśmy z łatwością mogli ocenić ewentualną różnicę. Takim pretekstem może być sprawdzenie, jak wygląda on na ręku innej osoby. Do pierścionka noszonego przez lata jesteśmy przecież przyzwyczajeni, więc tracimy dystans ;)

Zasady dobierania rozmiarów pierścionka:

  1. Precyzja  – dokładny pomiar jest bardzo ważny, ponieważ różnica między poszczególnymi rozmiarami to jedynie 0,33 mm (patrz: tabela).
  2. Właściwa ręka - wymiar tego samego palca lewej i prawej dłoni może się różnić nawet o 1 rozmiar.
  3. Temperatura - pod wpływem wysokich i niskich temperatur, rozmiar palca się zmienia. Pamiętajmy zatem, by nasz pierścionek nie okazał się zbyt mały podczas wysokiej temperatury i zbyt duży w niskiej.
  4. Kształt – przy pomiarze na przykładzie pierścionka wzorcowego należy sprawdzić, czy jest on idealnie okrągły -  jeżeli jest inaczej, najlepiej  zmierzyć średnicę suwmiarką w kilku miejscach, a następnie uśrednić wynik.
  5. Większy rozmiar – w niektórych sytuacjach powinniśmy wybrać pierścionek o rozmiar lub dwa razy większy:
  • dla kobiety w ciąży
  • jeżeli pierścionek jest szeroki (> 8 mm).

Zawsze najpewniejszym sposobem doboru właściwego rozmiaru pierścionka jest sprawdzenie go w sklepie jubilerskim.

Tabela rozmiarów pierścionków

W Stanach Zjednoczonych stosuje się cyfry arabskie, poniższa tabela przedstawia natomiast system oznaczeń literowych stosowany w Europie.

tabela rozmiarów

pixel