Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odróżnić diament od cyrkonii? Poradnik

2022-08-22
Jak odróżnić diament od cyrkonii? Poradnik

Diament jest niezwykle drogocennym i szlachetnym kamieniem zdobiący najdroższą biżuterię. Cyrkonia z kolei jest kamieniem niewystępującym w przyrodzie w sposób naturalny i wytwarza się ją w warunkach laboratoryjnych. Oba kamienie różni nie tylko pochodzenie, ale również właściwości, cena, a także wygląd! Sprawdź, w jaki sposób bez wizyty w salonie jubilerskim możesz sprawdzić autentyczność swoich kamieni szlachetnych.

Diament vs. cykoria - co je odróżnia?

Biżuteria z diamentem to synonim klasy i elegancji. Kojarzona jest z wystawnymi bankietami i innymi specjalnymi okazjami, wymagającymi strojów wieczorowych. To również piękna biżuteria na prezent, która sprawdzi się doskonale w roli pierścionka zaręczynowego, rocznicowego, a nawet obrączek, czy sygnetu.

Choć zarówno diamenty, jak i cyrkonie wyglądają przepięknie i dość podobnie, różnią się od siebie kilka istotnymi właściwościami, które warto znać:

  • pochodzenie – diamenty są drogocennymi kamieniami szlachetnymi, które występują w przyrodzie naturalnie. Cyrkonie natomiast wytwarzane są sztucznie przez człowieka w specjalnie przygotowanych do tego celu laboratoriach.
  • twardość – warto wiedzieć, że diament jest najtwardszym kamieniem na świecie, a jego twardość w skali Mohsa wynosi aż 10 punktów na 10 możliwych! Oznacza to, że aby zarysować diament, konieczne byłoby użycie innego diamentu. Biżuteria z cyrkonią z kolei łatwo ulega zarysowaniu i szybciej traci na swojej estetyce.
  • czystość – kamienie doskonałe, pozbawione nawet najmniejszej skazy, to najczęściej sztucznie wytworzone cyrkonie. Z kolei biżuteria z diamentem różni się od siebie poziomem czystości, dzięki czemu możemy ją odpowiednio sklasyfikować. Co ciekawe, w zwykłych sklepach z biżuterią niezwykle rzadko występują diamenty najwyższej klasy, głównie ze względu na swoją wysoką cenę.

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 brylant 0,03 ct szafir 0,70 ct

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 brylant 0,03 ct szafir 0,70 ct

Diament a cyrkonia - trzy domowe sposoby, aby je rozróżnić

Aby sprawdzić, czy zdobiące pierścionki srebrne i złote kamienie są diamentami, czy cyrkoniami, najlepiej udać się do jubilera. Znawca określi przy okazji stopień ich czystości, a także pomoże oszacować cenę, jeśli zastanawiamy się nad sprzedażą. Jeśli jednak zależy nam na czasie lub z jakiegoś powodu fachowa pomoc w tym zakresie nie jest możliwa, warto zapoznać się z tymi 3 niezwykle prostymi, domowymi metodami. Pomogą one skutecznie oszacować czy nasze palce zdobią obrączki z cyrkoniami, a szyję naszyjnik z cyrkoniami, czy też mamy do czynienia z biżuterią wykonaną z prawdziwych diamentów.

Test światła

Aby określić czy nasz złoty pierścionek z diamentem, to nie biżuteria z cyrkonią, wystarczy jedynie przepuścić przez niego dowolną wiązkę światła. Cyrkonie są kamieniami, które opalizują na wszystkie kolory tęczy. Z kolei diamenty charakteryzują się odcieniami bieli, szarości, czerwieni, a także pomarańczy.

Pierścionek zaręczynowy serce białe złoto 585 brylant 0,04 ct

Pierścionek zaręczynowy serce białe złoto 585 brylant 0,04 ct

Test ciepła

Choć ten test trwa nieco dłużej, jego skuteczność jest równie wysoka, jak w przypadku poprzedniej metody. Pierścionek z cyrkonii nagrzewa się przy długotrwałym kontakcie ze słońcem, a ponadto jeszcze przez długi czas może oddawać ciepło! Z kolei pierścionki srebrne z diamentami pozostają niewrażliwe np. na oddziaływanie promieni słonecznych.

Test przejrzystości

Ten test wymaga już nieco więcej wprawy i jest możliwy do wykonania jedynie w przypadku kamieni, które nie zostały jeszcze umiejscowione w takiej biżuterii jak pierścionek zaręczynowy z diamentem, kolczyki, czy naszyjnik. Aby przeprowadzić test, wystarczy jedynie położyć badany kamień na gazecie i sprawdzić, czy znajdujące się pod nim litery są możliwe do odczytania. Jeśli tak, z całą pewnością mamy do czynienia z cyrkoniami.

Złote kolczyki 585 brylanty 0,20 ct kwadrat

Złote kolczyki 585 brylanty 0,20 ct kwadrat

Oznaczenia diamentów na pierścionku

Do najbardziej popularnej metody pozwalającej oszacować wartość i jakość diamentów zaliczamy metodę nazywaną 4C. Nazwa wzięła się od pierwszych liter anglojęzycznych wyrazów oznaczających:

  • Carat - jest to jednostka pozwalająca określić wagę kamienia,
  • Colour - w skali barw diamentów znalazły się takie kolory jak bezbarwne, oznaczone jako D, E, F, bliskie bezbarwnym oznaczane G, H, I, J, lekko żółte, które symbolizują litery K, L, M, jasnożółte, do których oznaczenia wykorzystuje się litery N, O, P, Q, R oraz żółte - S, T, U, V, W, X, Y, Z.
  • Czystość - oczywiście im większa klarowność kamienia, tym wyższa cena.
  • Szlif - również on ma ogromny wpływ na cenę, a także jakość kamienia. Tylko doskonały szlif pozwala na idealne odbijanie światła, charakterystyczne dla tych kamieni szlachetnych.

Z diamentami czy cyrkoniami? Dzięki tym szybki testom skutecznie określisz rodzaj kamienia zdobiącego Twoją biżuterię. Omówione w artykule metody to również skuteczny sposób, aby nie dać się naciągnąć nieuczciwym sprzedawcom!

Polecane

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci urządzeń zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Akceptuję
pixel