Jak rozplątać łańcuszek, aby go nie uszkodzić?

Splątane łańcuszki to problem znany wielu kobietom. Ich rozplątywanie może kosztować sporo nerwów, czasu i niekiedy kończyć się fiaskiem. Zdarza się też, że podczas takich prób dochodzi do uszkodzenia struktury łańcuszka. Warto jednak wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby, które pomagają rozwiązać ten problem. Co więcej, możliwe do samodzielnego zastosowania we własnym domu.
Rozplątanie łańcuszka wcale nie jest niewykonalne. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać i co robić, by go nie uszkodzić. Co istotne, klasyczne naszyjniki, naszyjniki krawatki, chokery oraz złote łańcuszki z krzyżykiem, metalikiem lub zawieszką można samodzielnie rozplątać domowym sposobem bez użycia specjalnych narzędzi.
Sploty złotych i srebrnych łańcuszków
Zanim jednak zabierzemy się za rozplątywanie, warto pamiętać, że różne mogą być sploty łańcuszków w biżuterii – rodzaje i charakterystyka poszczególnych z nich może okazać się pomocne podczas wyboru najskuteczniejszej metody rozplątywania. Popularny obecnie jest na przykład naszyjnik celebrytka o bardzo delikatnym splocie. Bardzo efektownie prezentuje się splot singapur z charakterystycznymi, skręconymi ogniwami. Ciekawie wygląda też nieco rzadziej spotykany splot garibaldi. Dużym zainteresowaniem swojego czasu cieszył się splot żmijki, a ten przypominający jodełkę stanowi ponadczasową propozycję. To jednak jeszcze nie wszystko. W jubilerstwie można bowiem spotkać także inne sploty. Od ich struktury uzależniony jest sposób pracy ze splątanym łańcuszkiem.
Czego robić Ci nie wolno podczas rozplątywania biżuterii?
Wiele osób w ferworze walki ze splątanym łańcuszkiem podejmuje desperackie próby jego rozsupłania przy pomocy różnych, mogących uszkodzić jego powierzchnię albo strukturę narzędzi. Często w ruch idą na przykład nożyczki, a nawet kombinerki, które mogą zarysować biżuterię. Zdecydowanie odradzamy takie działanie, sugerując zamiast tego spokój i sprawdzone działania. Podczas prób rozwiązania łańcuszka należy uważać, by nie splątać go jeszcze mocniej. Tak dzieje się na przykład wtedy, gdy wykazujemy przy tym zdenerwowanie albo próbujemy rozsupłać łańcuszek, trzymając go w powietrzu. Naszyjnik celebrytka, złoty łańcuszek z krzyżykiem lub innym wisiorkiem rozplączesz zdecydowanie łatwiej, jeśli podczas pracy ułożysz go na płaskiej powierzchni. Unikaj też siłowych rozwiązań, które mogą doprowadzić do uszkodzenia łańcuszka lub jeszcze mocniej zaciągnąć supeł.
Srebrny rodowany naszyjnik 925 KULKI łańcuszek ankier
Skuteczny sposób na rozplątanie łańcuszka
Zaplątane łańcuszki okazują się istną zmorą wtedy, gdy z uwagi na zaplanowane wyjście bardzo się spieszymy. Warto w takich sytuacjach odłożyć rozplątywanie biżuterii w czasie i podjąć się go wtedy, gdy nie będzie nami kierować pośpiech. Takie działanie wymaga bowiem spokoju i precyzji. Odkładamy też na bok wszystkie ostre i mogące uszkodzić łańcuszek narzędzia. Zamiast nich warto wybrać szpilkę albo igłę.
Rozplątywanie łańcuszka należy rozpocząć od zanurzenia go w oliwie albo innym płynie o właściwościach natłuszczających. To znacznie ułatwi pracę, ponieważ ogniwa będą łatwiej przemieszczać się względem siebie. W ten sposób zredukujemy też tarcie, co zapobiega zarysowaniom jego powierzchni. Łańcuszek można zanurzyć w miseczce z oliwą albo posmarować go za pomocą zwilżonej oliwą ściereczki. My polecamy pierwszą opcję, z tą jednak uwagą, by zanurzać naszyjniki tylko w miejscu splątania. Jeśli cała jego powierzchnia będzie śliska, rozplątywanie stanie się trudniejsze. Następnie ostrze szpilki należy włożyć między splątane ogniwa i delikatnie przesuwać je na zewnątrz. Można też posłużyć się dwoma szpilkami i przesuwać je w przeciwne strony, unikając przy tym gwałtownych ruchów. Przy łańcuszkach o grubszych ogniwach wystarcza czasem samo natłuszczenie i rozplątanie rękoma. Drobniejsza struktura wymaga jednak użycia szpilki. Po rozsupłaniu należy oczyścić łańcuszek z oliwy przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem detergentu.
Złoty naszyjnik celebrytka 585 SERCE brylant 0,015 ct
Naszyjniki, łańcuszki, krawatki – jak je przechowywać?
Problem z poplątanymi łańcuszkami wynika najczęściej z ich niewłaściwego przechowywania. Dlatego, jeśli chcesz go uniknąć, zadbać o to, w jaki sposób przechowujesz swoją biżuterię. W przypadku naszyjników najlepiej sprawdzają się przeznaczone do tego celu szkatułki. Ważne, by ich rozmiar został odpowiednio dobrany do biżuterii. Coraz więcej pań decyduje się też na przechowywanie biżuterii w specjalnie zaprojektowanych do tego celu w garderobie szufladach. Takie podejście pozwala uniknąć kłopotu, co doceniamy wtedy, gdy przed wyjściem z domu zakładamy biżuterię w pośpiechu.
Splątane łańcuszki potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Dlatego warto unikać takich sytuacji i przechowywać biżuterię we właściwy sposób. To pozwoli zapobiec nie tylko tworzeniu się supłów, ale również przebarwieniom. Jeśli jednak zdarzy się, że pomimo wszystko na łańcuszku pojawi się supeł, warto pamiętać o skutecznych i bezpiecznych sposobach na jego rozplątanie.