Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać najlepsze kolczyki do piercingu?

2022-02-17
Jak wybrać najlepsze kolczyki do piercingu?

Przekłuwanie różnych części ciała i ozdabianie go przy pomocy kolczyków stanowi sposób na zamanifestowanie własnego stylu, zaznaczenie oryginalności, a niekiedy pozwala podążać za tym, co modne i popularne wśród rówieśników. W piercingu bardzo ważny jest nie tylko możliwy do uzyskania efekt wizualny, ale również bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że nie wszystkie dostępne rynku kolczyki nadają się do przekłuwania. Niektóre z nich, ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, mogą znacznie wydłużyć czas gojenia się rany.

Biżuteria w postaci kolczyków nie ogranicza się już do modeli noszonych na uszach. Dziś coraz częściej ozdabia się nią brew, nos, język, a także pępek. W piercingu bardzo ważny jest dobór odpowiedniej biżuterii, a także bezpieczeństwo podczas przekłuwania ciała.

Bezpieczny piercing

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kolczyki celebrytki, kółka, czy wkrętki, pamiętaj, że niektóre z dostępnych na rynku modeli mogą wywoływać reakcje alergiczne. Wiele zależy tu od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Okazuje się bowiem, że dużo osób, w tym także dzieci ma uczulenie na nikiel, który często stanowi domieszkę metali wykorzystywanych w branży jubilerskiej. Noszenie takiej biżuterii może powodować podrażnienie skóry, a także jej zaczerwienienie i swędzenie. Co więcej, może również utrudniać gojenie się ran po piercingu. Podobne reakcje może wywoływać mosiądz. Dlatego przy wyborze kolczyków warto zwrócić uwagę na ich skład. Nawet mając do czynienia z metalem szlachetnym, warto pamiętać, że może on zawierać domieszki innych metali.

Kwestie bezpieczeństwa należy rozpatrywać również pod kątem doświadczenia piercera. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na przekłucie uszu, nosa, języka czy wargi, upewnij się, że kolczyk został dostosowany do miejsca, w którym ma zostać umieszczony. Niezwykle ważny jest jego odpowiedni rozmiar. Kolczyki kółeczka, wkrętki, czy też w innej formie nie powinny uciskać ciała. Przy ich wyborze należy uwzględnić to, że miejsce przekłucia może puchnąć, dlatego czasem trzeba wybrać rozmiar większy od tego, jakiego realnie będziesz potrzebować po zagojeniu się rany.

Odwiedzając salon piercingu, upewnij się, że do przekłucia będzie używana jednorazowa, wysterylizowana igła. Również kolczyki powinny zostać wysterylizowane przed założeniem. Warto zwrócić uwagę na to, czy piercer używa podczas pracy jednorazowych rękawiczek. Dobrze jest też zorientować się, jak długo będzie goić się rana, co wynika między innymi z miejsca przekłucia. Na przykład płatek ucha goi się około 4 – 8 tygodni, a chrząstka ucha od 2 do 5 miesięcy.

Złote kolczyki gwiazd 333 KOŁA

Złote kolczyki gwiazd 333 KOŁA

Kolczyki, które ułatwią gojenie

Osoby z wrażliwą skórą i skłonnościami do alergii powinny zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego wykonano kolczyki do piercingu. Złoty kolczyk do nosa, ucha, czy języka powinien być dobrze tolerowany. Najlepiej sprawdza się biżuteria niezawierająca domieszek metali, które najczęściej uczulają. Do takich zalicza się wspomniany wyżej nikiel, na który uczulone jest około 17% dorosłej populacji. W celu uniknięcia uczulenia warto wybierać kolczyki do piercingu, które ze względu na skład pozostają bezpieczne dla alergików. W tym miejscu należy wymienić między innymi biżuterię wykonaną z tytanu. Najwyższą jakość ma tytan G23. Zastosowanie znajduje też stal nierdzewna 316L, choć należy zaznaczyć, że zawiera śladowe ilości niklu. Ze względu na jego niewielką zawartość reakcje alergiczne występują naprawdę rzadko. Alternatywą może być dobrej jakości tworzywo sztuczne – akryl albo teflon. Wybierając do piercingu złote kolczyki celebrytki, kółka czy jakiekolwiek inne modele wykonane z tego materiału, należy sprawdzić zawartość w stopie takich materiałów jak nikiel i miedź. Jako pierwszy kolczyk po przekłuciu poleca się biżuterię wykonaną co najmniej ze złota 18-karatowego, co jest równoznaczne z mniejszym udziałem metali mogących wywoływać uczulenie.

Złote kolczyki 585 wiszące podwójne kółka

Złote kolczyki 585 wiszące podwójne kółka

Jakie kolczyki wybrać dla dziecka?

Na przekłucie uszu decydują się obecnie nawet małe dziewczynki. Dziecko warto zabrać do doświadczonego piercera, który przeprowadzi zabieg sprawnie i bezpiecznie. Biżuteria dziecięca powinna być odpowiednio dobrana, szczególnie w przypadku wyboru pierwszych kolczyków. Istotną kwestią jest tutaj zarówno materiał, z jakiego zostały wykonane, jak i ich wielkość. Świetnie sprawdzą się na przykład nieduże kolczyki wkrętki, które często okazują się bezkonkurencyjne przy nauce noszenia takiej biżuterii. Ze względu na swój rozmiar i sposób zapięcia rzadko zahaczają o ubranie, przez co korzystnie wpływają na komfort ich noszenia. Kolczyki dla dziewczynki będącej w nieco starszym wieku mogą mieć inne zapięcie i mieć okazalszą formę. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich zdejmować aż do momentu zagojenia się rany po przekłuciu, a więc przez kolejnych kilka tygodni. To natomiast może być kłopotliwe, jeśli dziecko uczestniczy w zajęcia gimnastycznych, w których zbyt duże kolczyki mogłyby przeszkadzać, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia dziewczynki. Z tego właśnie powodu wielu rodziców decyduje się na przekłucie uszu u dziecka w okresie wakacyjnym albo wybiera niedużą biżuterię, która z powodzeniem może być noszona bez względu na wykonywaną przez dziecko aktywność.

Biżuteria do piercingu dla dziewczynki może być równie zróżnicowana, jak ta przeznaczona dla osób dorosłych. Znajdą się wśród niej zarówno kolczyki celebrytki noszone w uszach, jak i kolczyki do nosa. Dużą popularnością cieszą się też kolczyki kółeczka dostępne w różnych rozmiarach oraz wzorach. Ich skromna forma, a zarazem efektowny design sprawiają, że stanowią one odpowiednią biżuterię do noszenia na co dzień. Niektóre z nich mają bardzo minimalistyczną formę, inne są ozdobione kamieniami. Znajdziemy wśród nich zarówno kolczyki wiszące, jak i mocowane na sztyfcie i przylegające płasko do płatka ucha. Tak szeroki wybór stanowi ogromny atut, bo trafia w potrzeby wielu zainteresowanych.

Polecane

Złote kolczyki gwiazd 333 KOŁA

Złote kolczyki gwiazd 333 KOŁA

269,00 zł brutto242,10 zł brutto
Złote kolczyki 585 wiszące podwójne kółka

Złote kolczyki 585 wiszące podwójne kółka

709,00 zł brutto673,55 zł brutto
pixel