Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką biżuterię wybrać, jeżeli nie lubisz złota?

2016-08-03


Złote wyroby jubilerskie zaczęły pojawiać się już w IV wieku p.n.e.. Ten kruszec jest niezwykle popularny aż do dzisiaj i chyba nikogo nie dziwi widok złotych obrączek czy kolczyków. Nie każdy jednak za tym metalem szlachetnym przepada, co nie oznacza, że trzeba rezygnować z noszenia biżuterii. W sklepach dostępny jest szeroki wybór innych rozwiązań dla osób, które nie lubią złota.

Srebro zamiast złota


Srebro to popularny materiał jubilerski, który w niczym nie ustępuje złotu! Jest klasyczne, świetnie pasuje do różnorodnych stylizacji, a oferta wyrobów srebrnych jest zazwyczaj bardzo bogata. Srebrna biżuteria może być skromna, ale też bardzo bogata, często łączy się ten materiał z innymi, tworząc ciekawe i relatywnie niedrogie rozwiązania. W wyrobach jubilerskich używa się srebra o próbie 925 lub 900, próba 999 (najwyższa, prawie czyste srebro) jest trochę zbyt miękka do stosowania w biżuterii, chociaż i takie wyroby można spotkać.

Wyroby tytanowe

Tytan od lat wykorzystywany jest w architekturze, medycynie, czy do wykonywania kolczyków, służących do przekuć różnych części ciała. Ten metal jest bardzo twardy, odporny na uszkodzenia, ciemnienie i zarysowania - nic dziwnego, że znalazł swoje miejsce w jubilerstwie! Największą popularnością cieszą się obrączki tytanowe. Metal może mieć różne odcienie czarnego, srebrnego lub koloru złotego.

Platynowa biżuteria

Platyna jest mniej spotykana niż złoto, ale równie piękna! Ma jasny, białawy kolor, jest błyszcząca i doskonale się z nią pracuję, więc często znajdowania jest w bardzo fantazyjnych, zdobnych elementach biżuterii. Chętnie łączy się ją z brylantami i innymi kamieniami szlachetnymi, gdyż pięknie podbija ich kolor.

Klasyczne perły

Perły kojarzą się przede wszystkim ze stylem retro, są kojarzone z klasycznymi, gustownymi kobietami i noszone były przez największe divy Hollywood! Perły zazwyczaj wykorzystywane są w długich naszyjnikach oraz krótkich kolczykach, które delikatnie podkreślają urodę. Są idealnym wyborem na dzień ślubu.

Ceramika w biżuterii

Wyroby ceramiczne były dotychczas kojarzone tylko z dekoracjami i zastawą, ale od jakiegoś czasu coraz śmielej pojawiają się w formie biżuterii. Ceramika to oryginalny i niebanalny pomysł, a różnorodne kolory i wzory pozwalają się bawić swoim stylem. Ceramika chętnie łączona jest z kamieniami i srebrem, tworząc w ten sposób naprawdę niespotykane nigdy wcześniej rozwiązania. Wiele osób boi się trwałości wyrobów ceramicznych, jednak dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik produkcji są one bardzo odporne na uszkodzenia.

Kolorowe kamienie szlachetne

Kto powiedział, że biżuteria musi być tylko stonowana? Kolorowe kamienie szlachetne, takie jak rubiny, szmaragdy, topazy, akwamaryny czy szafiry to mocny punkt, a nosić można je na różne sposoby. Równie popularne są duże i bardzo rzucające się w oczy rozwiązania, jak i skromny kamień zestawiony ze srebrem czy platyną. Wszystko zależy od naszych preferencji, jednak nie ulega wątpliwości, że kamienie szlachetne mogą być doskonałym zamiennikiem dla złota!

Czysta jak kryształ

Kryształowa biżuteria jest niezwykle lekka, czysta i przepięknie odbija światło. Może być świetnym zamiennikiem dla złota, ale także dla znacznie droższych brylantów. Szkło kryształowe można znaleźć praktycznie w każdym rodzaju biżuterii i w połączeniu z innymi materiałami daje bardzo ciekawe efekty.

Jak widać, nawet jeżeli nie lubisz złota, to bez problemów można znaleźć dla niego liczne alternatywy, które nie tylko przedstawiają różnorodne style, ale także bardzo dużą rozpiętość cenową.
pixel