Kolorowe złoto - najnowsze trendy w świecie jubilerstwa

Złoto to niezwykle piękny i pożądany kruszec. Jego walory były cenione od setek lat, co znajduje swoje odzwierciedlenie na przykład w jubilerstwie. Spoglądając wstecz, zauważymy, że w przeszłości najbardziej pożądane było złoto w jego czystej postaci. Szlachetny metal o charakterystycznej, intensywnie żółtej barwie i połyskliwej powierzchni, od wielu lat wykazuje wysoką wartość. Warto jednak zwrócić uwagę, że w wyrobach biżuteryjnych coraz śmielej eksponowane jest też złoto w innych barwach. Przetapianie czystego złota z innymi metalami pozwala uzyskać niezwykle ciekawe i efektowne pod względem wizualnym wyroby jubilerskie.
W kontekście biżuterii, jaką można znaleźć dziś na rynku jubilerskim, powiedzenie – „nie wszystko złoto, co się świeci” zaczyna tracić nieco na znaczeniu. Okazuje się bowiem, że współcześnie złota biżuteria może być pozbawiona typowego dla tego kruszcu połysku, czego dowodem są obrączki matowe. Co więcej, dostępna jest w różnych kolorach. Tak duże zróżnicowanie w salonach jubilerskich daje kupującym szerokie możliwości wyboru.
Żółte złoto - klasyczna biżuteria
Największym zainteresowaniem od lat cieszą się wyroby jubilerskie ze złota żółtego. Wiele osób zdążyło już przywyknąć do ich wyrazistego koloru i nie wyobraża sobie, że biżuteria mogłaby mieć inną barwę. Stąd właśnie ogromna popularność żółtego kruszcu, z którego wykonuje się kolczyki, naszyjniki oraz bransoletki złote. Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet żółte złoto nie jest w 99% czyste. Dzieje się tak, ponieważ złoto jest metalem stosunkowo miękkim i w czystej postaci nie nadaje się do wyrobu biżuterii. Dlatego w sprzedaży dostępne są wyroby, które posiadają domieszki innych metali i to one wpływają na ich twardość, odporność, a także na kolor kolczyków, obrączek i naszyjników. I tak biżuterię w klasycznej, żółtej barwie zazwyczaj wykonuje się ze stopów złota z cynkiem albo z miedzią. A jak powstaje biżuteria o innej barwie?
Złote ślubne obrączki 585 Amare Classic mat
Pierścionki i obrączki z białego złota - podmuch nowoczesności
Stopy złota z innymi metalami zaczęły się rozpowszechniać w XIX wieku. Różne rodzaje i kolory złota, z którymi mamy dzisiaj do czynienia, to efekt tworzenia takich stopów. Bardzo cenione na rynku biżuteryjnym jest obecnie złoto białe. Żeby je otrzymać, wykonuje się stopy złota ze srebrem, palladem i platyną. Unikać należy natomiast miedzi, która sprawia, że stop nabiera barwy czerwonej.
W salonach jubilerskich bardzo popularne są obecnie obrączki z białego złota oraz pierścionki zaręczynowe z białego złota. Dodatkowo mogą je zdobić cyrkonie albo kamienie szlachetne. Dużym zainteresowaniem ze strony kupujących cieszą się też obrączki dwukolorowe. Takie niebanalne połączenie wydaje się innowacją pośród tradycyjnych obrączek ślubnych. Elegancja i urok kontrastującego ze sobą białego i żółtego złota coraz częściej zwycięża z klasycznymi modelami.
Obrączki ślubne złoto 585 Amare Promise z subtelną cyrkonią
Czerwone i różowe złoto - najnowsze trendy
Wyjątkową ozdobę na dłoniach za kochanych mogą stanowić również obrączki dwukolorowe z białego i różowego złota. Po takie połączenia sięgają zwykle osoby, które nie boją się nowości, a do tradycji ślubnej chcą wprowadzić powiew świeżości. Obrączki z różowego złota dostępne są też w wersji solo, to znaczy bez kontrastującego z nim złota białego. Występuje tu duża różnorodność w kształtach oraz sposobach wykończenia. Obrączki z różowego złota, a także ze złota czerwonego mogą mieć połyskliwą powierzchnię albo być matowe. Niektóre z nich mają klasyczny kształt, inne ścięte kanty. Dostępne są też wersje z cyrkoniami i kamieniami szlachetnymi. Ich barwa zależy od domieszki miedzi i srebra w stopie ze złotem. Im więcej jest srebra, tym delikatniejszy, różowy odcień. Przy zmianie proporcji i dodaniu większej ilości miedzi będziemy mieć do czynienia z kolorem czerwonym.
Obrączki ślubne Amare Love Swepol białe i czerwone złoto 585
Czarne i niebieskie złoto - elegancja w nowym wydaniu
Nowością na rynku jest złoto niebieskie i złoto czarne. Choć taka biżuteria należy jeszcze do rzadkości, warto wiedzieć, że istnieje oraz o tym, jakie daje możliwości. Biżuteria wykonana ze złota niebieskiego powstaje ze stopu złota z żelazem i niklem. Stosunek poszczególnych metali w stopie będzie wpływać na jego barwę. Biżuteria z niebieskiego złota może przyjmować kolor od granatu do błękitu. Złoto czarne w przeciwieństwie do innych odmian nie jest stopem. Czarna biżuteria powstaje w wyniku pokrywania powierzchni złota lub srebra innym metalem, np. kobaltem, rodem lub rutenem. Taka biżuteria jest jednak stosunkowo nietrwała. Wierzchnia warstwa z czasem może ulegać ścieraniu i widoczna staje barwa znajdujące się pod nią. Takie zjawisko wśród jubilerów nazywane jest krwawieniem. Kolczyki, pierścionki i bransoletki złote w kolorze czarnym wykonuje się też inną metodą, która prowadzi do powstania nanoporowatego złota. W tym przypadku nie zachodzi ryzyko krwawienia.
Złota biżuteria cechuje się ogromną różnorodnością nie tylko ze względu na sposób wykończenia i dodatki jubilerskie w postaci kamieni szlachetnych i innych ozdób, ale również z uwagi na kolor samego metalu. Dziś obok złotych bransoletek, kolczyków i naszyjników w tradycyjnym żółtym kolorze mamy do wyboru również wyroby jubilerskie ze złota białego, różowego, czerwonego, czarnego i niebieskiego.