Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kształty diamentów - krok po kroku

2016-08-13

Marilyn Monroe śpiewała, że diamenty są najlepszymi przyjaciółkami kobiety, a Shirley Bassey, tworząc ścieżkę dźwiękową do przygód Bonda, zapewniała, że diamenty są wieczne. Jedno jest pewne - są niezwykle fascynujące, a biżuteria z diamentami to symbol ponadczasowego szyku. Już od wieków goszczą na salonach i na pewno przez długi czas nie wyjdą z mody.

Odpowiednie szlify

Surowe diamenty nie są tak zachwycające, jak te poddane już obróbce. Do zadania uzdolnionego jubilera należy wybranie odpowiedniego kształtu. Cięcie diamentów to bardzo precyzyjna praca, podczas której łatwo o pomyłkę. Wyróżnia się kilka głównych szlifów, a każdy z nich może mieć jeszcze wiele wariacji. Warto je poznać, aby móc ocenić kształty diamentów, pojawiających się w różnorodnej biżuterii. Niektóre ze szlifów są bardzo trudne i ich wykonanie powierzone jest jedynie doświadczonym specjalistom - w końcu diamenty to nie tani materiał, na którym można sobie pozwolić na pomyłkę.

Szlif brylantowy (brilliant cut)

Brylant to najpopularniejsza forma diamentów, mają one 57 lub 58 faset (uciosów). Najpopularniejszym kształtem w świecie tych kamieni szlachetnych jest natomiast kształt brylantowy okrągły (round brilliant cut). Klasyczny i nienachalny, doskonale pasuje do różnych rodzajów biżuterii i zawojował ponad 70% rynku. Kształt owalny brylantu (oval) sprawia wrażenie większego, nawet jeżeli waga jest taka sama, wprowadzono go w 1960 roku. Kształt serce (heart) jest dedykowany głównie zakochanym. Szlif markiza (marquise) to owal z wydłużonymi końcami, idealnie wygląda w pierścionkach i jest znany od wieków. Z kolei kształt łza (lub gruszka, pear) jest bardzo skomplikowany, ale efektownie wygląda w biżuterii.

Szlif schodkowy (step cut)

Szlif schodkowy składa się z równoległych faset, która okalają prostokąt lub kwadrat. Wyróżnia się w nim kształt szmaragdowy (emerald) - doskonale odbija światło, chociaż ma mniej blasku niż brylanty. Jest to jeden z popularniejszych szlifów dla osób, które szukają ciekawych rozwiązań. Kształt kamienia w tym szlifie nigdy nie może być idealnym kwadratem, zawsze jest to, chociażby lekki prostokąt. Szlif asscher (royal asscher/asscher cut) to pierwszy z opatentowanych szlifów, cudownie odbija blask i ma 74 fasety. Niestety, opłaty za korzystanie z tego szlifu są wysokie, więc można znaleźć go tylko w bardzo eksluzywnej biżuterii.

Szlif mieszany (mixed cut)

Szlify mieszane to droga pomiędzy brylantami a szlifem schodkowym. Jednym z najbardziej popularnych pośród szlifów mieszanych jest poduszka (cushion), znany także jako światło świecy (candlelight). Charakteryzuje się wysoką brylantycją, a jego rogi są lekko zaokrąglone. Szlif księżniczka (princessa) jest niesamowicie błyszczący, wygląda jak brylant, chociaż ma zupełnie inny kształt. Ten szlif powstał w 1980 roku. Diamenty o szlifie promiennym (radiant) jest czymś pomiędzy szlifem cushion a princessa.

Poznanie wszystkich kształtów diamentów nie jest proste, szczególnie ze względu na ciągle zmieniającą się modę i pojawianie się na rynku nowych szlifów.
pixel