Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja srebrnej biżuterii. Co musisz wiedzieć?

2020-09-01
Pielęgnacja srebrnej biżuterii. Co musisz wiedzieć?

Srebrna biżuteria będzie prezentować się pięknie latami - o ile oczywiście będziesz ją traktować z należytą troską. Jak sprawić, żeby kolczyki i bransoletki ze srebra zachowały swój blask i nie czerniały? Zdradzamy Ci kilka patentów. 

Odpowiednie przechowywanie - najważniejszy krok

Jak sprawić, żeby srebrna biżuteria zawsze wyglądała elegancko? Zacznij od podstaw, czyli odpowiedniego przechowywania kolczyków, naszyjnikówbransoletek ze srebra. Powinny być trzymane z dala od źródeł dziennego światła, ale też wilgoci i substancji chemicznych, z którymi srebro może wejść w reakcję. Co to oznacza? Że najgorszym miejscem na ekspozycję srebrnej biżuterii jest nasłoneczniony parapet czy półka w łazience. Segreguj swoje ozdoby w szkatułce, specjalnym organizerze albo po prostu zamknięte osobno w woreczkach strunowych - chodzi o to, żeby poszczególne elementy nie plątały się ze sobą i nie ocierały o siebie, tworząc mikrouszkodzenia na powierzchni srebra. Pamiętaj też o tym, żeby chronić srebrne kolczyki czy inne ozdoby podczas noszenia przed kontaktem z perfumami, kremami do ciała czy wodą.

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Biżuteria jest narażona na liczne zabrudzenia, spowodowane kurzeniem, kontaktem ze spoconą skórą czy bakteriami znajdującymi się w powietrzu. Jeśli nie będzie regularnie czyszczona, zacznie czernieć lub pojawią się na niej nieestetyczne plamy. Srebrne kolczyki czy pierścionki bez dekoracji w postaci kamieni można wyczyścić za pomocą delikatnego roztworu płynu do mycia naczyń z wodą, a następnie osuszyć je miękką ściereczką. Można też posiłkować się specjalnymi preparatami do czyszczenia srebra, których skład nie niszczy biżuterii. Usuwanie śladów utleniania z ich użyciem jest bardzo proste - wystarczy kolczyki albo bransoletkę włożyć do „kąpieli” na czas podany przez producenta (zwykle około 2 minut). 

Domowy patent na plamy i zabrudzenia

Na Twojej srebrnej bransoletce pojawił się punktowo ciemniejszy nalot? Możesz go usunąć domowej roboty preparatem! Wystarczy połączyć sodę z wodą w taki sposób, żeby zyskać dość gęstą konsystencję pasty. Nałóż ją na srebro i delikatnie pocieraj miękką ściereczką, a następnie spłukać całość i wysuszyć biżuterię. 

Tylko prawidłowa pielęgnacja i odpowiedni sposób przechowywania srebrnej biżuterii sprawi, że nawet po wielu latach będzie pięknie błyszczeć i przez cały czas wyglądać tak samo, jak po zakupie w sklepie jubilerskim. Sprawdź nasze metody i zadaj szyku w swoich ulubionych dodatkach ze srebra.

Polecane

pixel