Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Po czym poznać prawdziwy topaz? Poznaj właściwości kamienia

2022-09-26
Po czym poznać prawdziwy topaz? Poznaj właściwości kamienia

Pomaga w osiągnięciu celu i sprzyja rozwiązywaniu problemów — topaz to wyjątkowy kamień o wielu niezwykłych właściwościach. Od setek lat stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych kamieni szlachetnych, wzbogacających każdy rodzaj biżuterii. Jak zatem nosić topaz? Dla kogo będzie on najlepszym wyborem i z jaką inną biżuterią będzie warto go zestawić? Podpowiadamy!

Topaz – kamień szlachetny: charakterystyka i właściwości

Topaz naturalny zaliczany jest do grupy krzemianów i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem barw, które zawdzięcza różnym domieszkom m.in. chromu, żelaza i tytanu. Biżuteria z topazem w jubilerstwie cieszy się niemalejącą popularnością już od setek lat i najczęściej występuje pod postacią błękitnych kamieni szlachetnych o mniej lub bardziej nasyconej barwie. Mimo to najbardziej ceniony i niezwykle rzadki zarazem okaz znany pod nazwą Imperial i wbrew pozorom nie jest niebieski, a złoto-pomarańczowy.

Biżuteria damska z topazem to jeden z najczęstszych pomysłów na prezent. Jest niezwykle elegancka i ponadczasowa, a swoją ogromną popularność zawdzięcza dodatkowo przypisywanym jej właściwościom, do których zaliczyć możemy m.in. ochronę przed złymi duchami, czy nieprzyjemnymi zdarzeniami. Kamień szlachetny topaz wydobywany jest m.in. na Sri Lance, w Rosji, Nigerii, Mozambiku i Birmie.

Jak rozpoznać topaz?

Topaz jest kamieniem niezwykłym, który może nieco zmieniać swój kolor pod wpływem różnej barwy padającego przez niego światła. Najczęściej jednak kamień szlachetny topaz przybiera kolor jasnoniebieski ze szklistym połyskiem i śliską powierzchnią. Minerał ten rozpoznaje się ze względu na rodzaj jego krystalizacji, który jest dość charakterystyczny. Tworzy on kryształy beczułkowate i słupkowe o doskonałej łupliwości.

Wiszące złote kolczyki 585 topaz na łańcuszku

Wiszące złote kolczyki 585 topaz na łańcuszku

Najbardziej poszukiwane kamienie szlachetne: pochodzenie i występowaniu topazu

Choć topaz naturalny możemy znaleźć w różnych częściach świata, najczęściej występuje on w Brazylii. Stamtąd pochodzą nie tylko najładniejsze, ale i największe okazy tych cennych minerałów, które zachwycają swoim głębokim i nasyconym kolorem. Kamień szlachetny topaz jest znaleziskiem niezwykle rzadkim, co wpływa oczywiście na jego wartość i cenę. Najczęściej jednak występuje pod postacią dość sporych kamieni, przez co ich znalezienie choć czasochłonnej, jest sowicie nagradzane. Wydobywa się je, wykorzystując do tego metodę odkrywkową i głębinową.

Topazy — kamienie o wielu kolorach

Choć topaz kojarzony jest najczęściej z głębokimi i nasyconymi błękitami, tak naprawdę występuje w wielu różnych kolorach. Możemy spotkać biżuterię damską z topazem również w kolorze niebiesko-zielonym, winnym, różowym, pomarańczowym, a nawet bezbarwnym. Niektóre kamienie wyróżniają się także ciekawym efektem tzw. kociego oka. Podobnie jak większość przezroczystych kamieni, również pierścionek z topazem wykazuje pleochroizm, będący po prostu zmianą tonu w zależności od polaryzacji światła.

Złoty naszyjnik gwiazd 333 topaz

Złoty naszyjnik gwiazd 333 topaz

Zastosowanie topazu w jubilerstwie: biżuteria z topazem

Biżuteria z topazem wykorzystywana jest w jubilerstwie już od setek lat. Minerał tuż obok diamentów, rubinów i szafirów jest jednym z najczęściej spotykanych w klejnotach koronnych kamieniem szlachetnym. Poza swoimi oczywistymi walorami estetycznymi topaz zdobiący koronę, czy berło miał również symbolizować bogactwo i chwałę monarchy, zwiastując mu długie panowanie i przychylność poddanych. Uważano również, że biżuteria z topazem ma zapewniać spokój ducha, równowagę, a nawet długowieczność!

Pierścionki zaręczynowe z topazem — nadzwyczajny podarunek

Biżuteria damska z topazem to podarunek ponadczasowy i niezwykle szlachetny. Kamień ten wzbogaci zarówno pierścionki złote, jak i srebrne, trafiając tym samym w każde, nawet najbardziej wymagające gusta. Pierścionki z topazem o niebieskim kolorze łączone są z żółtym lub białym złotem, srebrem, platyną, a nawet czarnym złotem! Oczywiście srebrna biżuteria z topazem to doskonały pomysł nie tylko na zaręczyny. Klasyczne pierścionki srebrne i złote z niebieskim kamieniem szlachetnym będą przepięknym podarkiem również na rocznicę, urodziny, a nawet awans.

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 brylanty i topaz 0,5 ct

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 brylanty i topaz 0,5 ct

Oczywiście ogromną popularnością cieszą się również inne dodatki biżuteryjne jak m.in. kolczyki z topazem błękitnym, czy złoty wisiorek z topazem, które sprawdzą się idealnie w roli prezentu na dzień matki. Komplet biżuterii z topazem to także świetny sposób na upamiętnienie takiego wydarzenia jak komunia, czy bierzmowanie, a bransoletka i naszyjnik z topazem wyrażą wdzięczność i głębię uczucia, jakie żywimy do siostry, czy przyjaciółki. Ogromne znaczenie przy doborze biżuteryjnego podarku ma również jego symbolika. Topaz to prezent idealny dla osób, którym życzymy jak najlepiej i pragniemy ich szczęścia.

Topaz — ciekawostki na tego kamienia szlachetnego

Największym oszlifowanym topazem jest kamień o żółto-złotej barwie, znany pod nazwą El Dorado, który jednocześnie jest także największym oszlifowanym klejnotem świata. W swojej oryginalnej formie ważył aż 37 kg, a oszlifowany w kształt szmaragdowy ostatecznie waży 6,2 kg.

Bez względu na to, czy szukasz magicznego, jedynego w swoim rodzaju pomysłu na pierścionek zaręczynowy, czy chcesz wyrazić wdzięczność i głębię uczucia, jakim darzysz swoją mamę, siostrę, czy najlepszą przyjaciółkę, niepowtarzalna biżuteria damska z topazem sprawdzi się idealnie!

Polecane

Złoty naszyjnik gwiazd 333 topaz

Złoty naszyjnik gwiazd 333 topaz

369,00 zł brutto313,65 zł brutto
Wiszące złote kolczyki 585 topaz na łańcuszku

Wiszące złote kolczyki 585 topaz na łańcuszku

559,00 zł brutto475,15 zł brutto
pixel