Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tradycja obrączki ślubnej w Polsce

2022-02-24
Tradycja obrączki ślubnej w Polsce

Symbolika obrączki ślubnej jest bardzo silna i połączona z wieczną miłością. Jednocześnie ten niewielki krążek na palcu noszącej ją osoby jest znakiem, że serce tej osoby jest już zajęte. Tradycja zakładania sobie obrączek przez nowożeńców ma długą historię, a forma krążków ulegała w przeszłości wielu zmianom i modyfikacjom. Dziś podczas ceremonii ślubnej para młoda, wypowiadając słowa przysięgi małżeńskiej i ślubując sobie miłość, wymienia się obrączkami ze złota. A jak było w przeszłości?

Aby zrozumieć, skąd wzięła się tradycja obrączek ślubnych, należy cofnąć się wiele lat wstecz, aż do starożytnego Egiptu. To tam wszystko się zaczęło…

Starożytny symbol miłości

Surowiec, z jakiego produkowano obrączki, zmieniał się na przestrzeni wieków wielokrotnie. W starożytnym Egipcie, skąd wywodzi się zwyczaj zakładania na palec ukochanej osoby symbolicznego pierścienia, wykonywano je z włókien roślinnych, np. z trzciny. Niska trwałość takiego materiału zapoczątkowała poszukiwania lepszej alternatywny. Z czasem zaczęto wykorzystywać inne surowce zapewniające obrączkom znacznie większą odporność na upływający czas. Zaczęto wykorzystywać między innymi zwierzęce skóry, które później zastąpiono kośćmi, a te z kolei różnymi metalami. Najstarsze obrączki wykonane z żelaza znaleziono właśnie w Egipcie. Jednak zwyczaj wymieniania się obrączkami przez małżonków przypisuje się mieszkańcom starożytnego Rzymu. Tradycja obrączek ślubnych może się różnić w zależności od kultury oraz rejonu świata. Istnieje przypuszczenie, że obrączki złote po raz pierwszy rozpoczęto wyrabiać w Izraelu jeszcze na długo przed naszą erą. Ostatecznie zwyczaj ten trafił do Rzymu, a stamtąd także do innych krajów europejskich.

Obrączki w różnych kulturach

Tradycja zakładania obrączki na palec ukochanej osoby była obecna w różnych krajach. W niektórych kulturach noszony przez kobietę na palcu krążek oznaczał jej przynależność do mężczyzny. W innych wzajemne oddanie i miłość zakochanych. Rozwój wiary chrześcijańskiej również miał swój udział w tym, jak dziś postrzegane są przez nas obrączki. W IX wieku założony na palec zakonnicy pierścień miał symbolizować wierność Jezusowi i Kościołowi. Wkrótce stał się też ważnym elementem ceremonii ślubnej. Zgodnie z postanowieniem papieża Mikołaja I wprowadzono nowe prawo. Według niego założenie obrączek w kościele oznaczało zawarcie małżeństwa pomiędzy dwojgiem ludzi w obecności Boga. Zwyczaj wymiany obrączek podczas ślubu został przez kościół usankcjonowany na początku XIII wieku. Później szybko spopularyzowano go w całej Europie, do czego z pewnością przyczynili się ówcześni kupcy i podróżnicy. Na obrączkach czasem pojawiały się też symbolizujące miłość i oddanie napisy albo wyryte motywy splecionych ze sobą dłoni.

Biżuteria, nie tylko dla kobiet

Warto wiedzieć, że w wielu rejonach świata, w tym także w Polsce, aż do czasów pierwszej wojny światowej obrączki nosiły wyłącznie kobiety. Biżuteria ślubna była wtedy prezentem od pana młodego dla jego wybranki. Dopiero po wybuchu pierwszej wojny światowej obrączki zaczęli nosić również panowie. Założony na palec złoty krążek miał im przypominać o czekającej w domu ukochanej.

Jednak ludzkość już wcześniej doświadczyła znacznie więcej wojen, które na długo rozdzielały ukochanych. W jaki sposób przed pierwszą wojną światową mężczyźni zabierali ze sobą pamięć o swoich żonach? Okazuje się, że noszoną przez kobietę obrączkę łamano na pół i każde z małżonków zachowywało jedną z jej części.

Ślubne ponadczasowe obrączki Amare Promise złoto 585

Ślubne ponadczasowe obrączki Amare Promise złoto 585

Obrączka w Polsce

W Polsce historia obrączek ślubnych rozpoczęła się dość późno, bo dopiero w XVIII wieku. Wcześniej natomiast obowiązywał zwyczaj wymiany ślubnych wieńców. Kiedy wprowadzono obrączki, obecne było przekonanie, że przed ślubem panna młoda nie powinna ich widzieć. Było to dość kłopotliwe, ponieważ utrudniało dobranie właściwego rozmiaru ślubnej biżuterii. Być może właśnie z tego powodu zwyczaj ten nie przetrwał do dziś. Zachował się natomiast inny, zgodnie z którym za obrączki powinien zapłacić pan młody. On też odbiera je od jubilera.

Prawa, czy lewa dłoń?

Początkowo obrączki były noszone na serdecznym palcu lewej dłoni. Zwyczaj ten wywodził się jeszcze z czasów starożytnego Egiptu, kiedy to wierzono, że właśnie w tym palcu przebiega żyła, która prowadzi prosto do serca, tzw. vena amoris, czyli żyła miłości. Obecnie to, czy obrączka jest noszona na palcu lewej, czy prawej dłoni wynika z uzależnień kulturowych i historycznych danego regionu. W Polsce przyjął się zwyczaj noszenia ślubnej obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni. Jednak jeszcze przed Powstaniem Styczniowym noszono je w naszym kraju na dłoni lewej. Co się później zmieniło? – Otóż po klęsce powstańczej na znak żałoby zarówno wdowy, jak i mężatki zaczęły nosić obrączki na prawej ręce i tak zostało do dzisiaj. Obecnie na palec lewej ręki zakładają w Polsce obrączkę wdowy i wdowcy. Warto wspomnieć, że zwyczaj noszenia obrączek przez małżonków na prawej dłoni obowiązuje też w wielu innych krajach, m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Austrii oraz w Chile. Natomiast na lewej dłoni nosi się obrączkę w Irlandii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz w Szwecji.

Co oznacza złoty pierścień na palcu?

Zanim wymiana obrączek stała się tradycją kościelną, ich wręczaniu ukochanej osobie towarzyszyła silna symbolika. Okrąg jest niekończącą się linią, która nie ma początku, ani końca. Zatem zgodnie z wierzeniami wywodzącymi się ze starożytnego Egiptu, okrągła obrączka oznacza nieskończoną, wieczną miłość. Otwór w obrączce jest natomiast symbolem bramy i wejścia nowożeńców na nową drogę wspólnego życia. Istnieje jeszcze inna, silna symbolika, której początek związany jest z momentem, gdy do produkcji obrączek zaczęto wykorzystywać złoto. Wykonane z tego kruszcu krążki oznaczały bezpieczeństwo ekonomiczne i wzajemne finansowe zaufanie małżonków. Ta symbolika również ma wymiar historyczny, o czym mogą świadczyć chociażby przysięgi małżeńskie składane przez niektórych władców. Ślubowali oni swoim wybrankom nie tylko miłość, ale również majątek.

Złoty krążek w tradycyjnej odsłonie

Aby zyskać obecną formę, obrączka ślubna przeszła długą drogę i wiele metamorfoz. Dziś klasyczne obrączki złote są ponadczasowe, czego dowodzi fakt, że niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem nowożeńców. Stanowią symbol prawdziwej, dozgonnej miłości i najważniejszy dodatek ślubny. Niezwykle skromne w swojej formie i pozbawione ozdób przykuwają uwagę ascetycznym wyglądem. Dostępne są zarówno modele cienkie, które mają zaledwie 3 – 6 mm szerokości (te są najpopularniejsze), jak i nieco szersze i bardziej masywne, dochodzące nawet do 10 mm szerokości. Tak duży wybór wpływa na różnorodność oferty biżuterii ślubnej. Szlachetny materiał używany do jej wyrobu zapewnia jej trwałość i piękny wygląd na długie lata. Delikatna linia tradycyjnych obrączek prezentuje się bardzo efektownie i dowodzi, że klasyczne krążki mogą zachwycać swą prostotą. Warto zwrócić uwagę, że obrączki złote mogą stać się niepowtarzalne za sprawą wykonania na ich wewnętrznej stronie grawerunku. Nowożeńcy zazwyczaj decydują się na wyrycie imienia ukochanej osoby oraz daty ślubu.

Obrączki ślubne złoto 585 Amare Promise z subtelną cyrkonią

Obrączki ślubne złoto 585 Amare Promise z subtelną cyrkonią

Nowoczesność w dwóch kolorach

Z biegiem lat na rynku jubilerskim, obok klasycznych złotych krążków pojawiły się obrączki dwukolorowe. Wprowadziły one do branży ślubnej powiew świeżości, jednocześnie dowodząc, że ewolucja obrączek wcale nie dobiegła jeszcze końca. Po taką oryginalną biżuterię sięga obecnie coraz więcej par, które w tradycyjnym zwyczaju wymiany złotych krążków między małżonkami szukają szczypty nowoczesności. Zapewnia ją niebanalny look łączący przyjemne ciepło żółtego złota z chłodem białego metalu. Obrączki dwukolorowe dostępne są w wielu wzorach, co ułatwia dopasowanie wyboru do indywidualnych oczekiwań nowożeńców. Połączenie białego i żółtego złota sprawia, że obrączka może stać się wyjątkowa nie tylko za sprawą grawerunku, ale również swojego niezwykłego i przyciągającego uwagę wyglądu. Warto zwrócić uwagę, że dodatkową ozdobę takich obrączek mogą stanowić kamienie szlachetne. Modele przeznaczone dla pań wysadzane są zwykle cyrkoniami albo brylantami. Te, które mają nosić mężczyźni, są pozostawiane bez dodatkowych ozdób. Mnogość wzorów obrączek dwukolorowych to ogromny atut współczesnej branży jubilerskiej.

Obrączki ślubne Amare Promise żółte i białe złoto 585

Obrączki ślubne Amare Promise żółte i białe złoto 585

Obrączki z różowego złota

Alternatywą dla wyżej opisanymi modeli mogą być również obrączki z różowego złota. Oryginalna barwa sprawia, że ozdoba ślubna prezentuje się na palcu bardzo efektownie. Jest też zupełnie odmienna od klasycznych i powszechnie wybieranych modeli. Już samo to sprawia, że staje się wyjątkowa. Obrączki z różowego złota mogą być idealnym wyborem dla osób, które decydują się na klasyczną formę ślubnych krążków, jednocześnie pragnąc ją trochę odświeżyć poprzez inną barwę. Złoto o kolorze wpadającym w odcień różu może być symbolem energii utożsamianej z prawdziwą miłością płynącą prosto z serca. Wykonane z niego obrączki – podobnie zresztą jak opisane wcześniej modele – dostępne są w różnych wzorach, a także z dodatkiem kamieni.

Zupełnie na płasko

Niezwykle nowocześnie wygląda płaska biżuteria ślubna. Choć jest zdecydowanie różna od tej klasycznej, zachwyca formą i świetnie prezentuje się na palcu. Wyróżnia się prostotą i doskonale trafia w gust nowożeńców, którzy preferują minimalizm. Nawet pozbawiona dodatkowych ozdób oraz wzorów wygląda bardzo elegancko, dzięki czemu dobrze komponuje się z efektownymi kreacjami, jak i poprzez swą prostotę z codziennymi, całkiem zwyczajnymi stylizacjami. Obrączki płaskie, podobnie jak inne modele, mogą mieć różną szerokość, grawerunek oraz dodatkowe zdobienie w postaci kamieni. Warto zwrócić uwagę na to, że płaska forma obrączki na zewnątrz nie wyklucza jej zaokrąglenia wewnątrz, co wielu osobom zdecydowanie ułatwia jej zakładanie i ściąganie, a także poprawia komfort noszenia.

Jak wybrać obrączki ślubne?

Decyzję co do designu obrączek obecnie nowożeńcy podejmują zazwyczaj wspólnie. Kluczowy jest tu zarówno wybór odpowiedniego modelu, jak i rozmiaru. Zróżnicowana oferta oraz możliwość wygrawerowania dowolnego napisu lub symbolu sprzyja personalizacji biżuterii. To z jednej strony stanowi ogromny atut, z drugiej może prowadzić do tego, że przyszli małżonkowie czują się pośród tak szerokiego asortymentu nieco zagubieni. Zasięgnij informacji - jak wybrać obrączki ślubne? Kilka porad! Przede wszystkim warto zdecydować się na materiał, który gwarantuje ich trwałość i ponadczasowość. Podobnie jest z formą. Powinna wpisywać się w gust nowożeńców, a z drugiej strony pasować do różnych stylizacji noszonych przez małżonków z uwzględnieniem upływającego czasu i zmieniającej się mody. Forma biżuterii ślubnej i ewentualne zawarte w niej dodatki to odzwierciedlenie gustu oraz osobowości nowożeńców. Natomiast umieszczony na wewnętrznej stronie obrączek grawerunek jest bardzo osobistą pamiątką, która nie musi ograniczać się do daty zawarcia ślubu, lecz może zawierać bliski sercu symbol lub napis.

Polecane

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci urządzeń zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Akceptuję
pixel