Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tradycja pierścionka zaręczynowego - co warto o niej wiedzieć?

2021-07-01
Tradycja pierścionka zaręczynowego - co warto o niej wiedzieć?

Rytuał wręczania pierścionka zaręczynowego ma ciekawą tradycję. Warto ją poznać, niezależnie od tego, czy w najbliższym czasie planujesz się oświadczyć (albo przyjąć oświadczyny). Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Skąd pochodzi zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego?

Do dziś trudno powiedzieć, kiedy tak naprawdę narodziła się tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego wybrance serca, bez którego dziś nie sposób sobie wyobrazić oświadczyn. Naukowcy twierdzą, że pierwszym miejscem, w którym rytuał ten zaczął nabierać kształtów przypominających współczesny rytuał był starożytny Egipt, w którym pierścionki były bardzo proste, oszczędne w formie, pozbawione dekoracji. Symboliczne pierścienie (jak podają archeolodzy - zdobione grawerem z motywem klucza) ofiarowano również w starożytnym Rzymie oraz w Grecji, gdzie noszono je tak, jak robi się to dzisiaj, czyli na palcu serdecznym. Co ciekawe, na tamtych terenach często wręczano nie pierścionek, a monetę ze szlachetnego kruszcu.

Pierścionki zaręczynowe w czasach nowożytnych

Pierścionki zaręczynowe stały się popularne dzięki papieżowi Innocentemu III, który ustanowił w XIII wieku prawo, na mocy którego między zaręczynami a ślubem musiał nastąpić okres narzeczeństwa, przygotowania do sakramentu ślubu. Właśnie pierścionki zaręczynowe miały symbolizować trwania tego specjalnego czasu w życiu przyszłych małżonków. W Polsce rozpowszechnił się zwyczaj tak zwanych zarękowin, czyli oświadczyn, przy których obecni byli wszyscy bliscy przyszłych małżonków. Ręce zakochanych związywano nad bochnem chleba i życzono im przede wszystkim… płodności.

Ciekawa jest historia pierścionka zaręczynowego w Stanach Zjednoczonych. Tam aż do końca XIX wieku, w zamkniętych, religijnych społecznościach popularny był zwyczaj wręczania na znak wiecznego zjednoczenia ukochanych… naparstka. Kobiety usuwały górną jego część, tworząc w ten sposób rodzaj pierścionka.

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 brylant 0,08 ct

Złoty pierścionek zaręczynowy 585 brylant 0,08 ct

Pierścionek z brylantem - od kiedy stanowi symbol luksusu?

Pierścionek z brylantem nie tylko dziś stanowi obiekt westchnień i marzenie wielu kobiet, które czekają na to wyjątkowe wydarzenie w życiu: oświadczyny. Po raz pierwszy otrzymała go Maria z Burgundii, której w 1477 roku zaproponował ślub jej ukochany, książę Maksymilian z Austrii. Od tamtej pory pierścionki zaręczynowe z brylantem stały się popularne, oczywiście wśród tych, których było stać na tak cenny klejnot.

Do sławy pierścionka z brylantem przyczyniła się oczywiście również marka Tiffany&Co, która w 1886 roku wypuściła najsłynniejszy model wszech czasów, The Tiffany Setting, posiadający oszlifowany brylant osadzony w gnieździe z 6 zębami. Przy okazji warto pamiętać o kopalniach diamentów w Afryce, gdzie w pocie czoła pracowano dzień i noc, żeby dżentelmeni mogli ofiarować swoim wybrankom elegancki pierścionek za za równowartość ich miesięcznej pensji (tak się przyjęło w latach 30. XX wieku w Ameryce). Cóż, do dziś ukute w tamtym czasie hasło reklamowe “diamenty są wieczne” działa na wyobraźnię - nie tylko narzeczonych.

Oświadczyny bez pierścionka zaręczynowego? Niemożliwe - nikt nie wziąłby ich na poważnie. Jeśli więc planujesz przyrzec swojej ukochanej dozgonną miłość, znajdź w ofercie naszych wyjątkowych pierścionków zaręczynowych taki, który najbardziej do niej pasuje. To nie tylko gest miłości, ale też hołd złożony wielowiekowej tradycji.

Polecane

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci urządzeń zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Akceptuję
pixel