Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Właściwości i symbolika ametystu

2021-02-15
Właściwości i symbolika ametystu

Ametyst ma wiele znaczeń symbolicznych i folklorystycznych, zarówno starożytnych, jak i współczesnych. Począwszy od miłości, aż po ochronę nadprzyrodzoną – przedstawiamy najpopularniejsze legendy związane z tym pięknym kamieniem.

Ametyst był przez wieki wysoko ceniony ze względu na jego oszałamiające piękno i legendarną moc stymulowania i uspokajania umysłu oraz emocji. W dzisiejszej klasyfikacji jest to kamień półszlachetny; z fachowego punktu widzenia to odmiana kwarcu występująca w wielu miejscach na całym świecie. W biżuterii najczęściej spotykamy go w naszyjnikach i wisiorkach. Ametyst ma odcień od bladego czerwono-fioletowego do ciemnofioletowego i może być delikatnie przezroczysty.

Mityczna moc

Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa ametusthos, oznaczającego „nie odurzony”. Według mitów greckich Bachus, bóg wina, w chwili rozgniewania zarządził, że pierwsza osoba, którą spotka, zostanie pożarta przez jego tygrysy. Nieszczęsną śmiertelniczką okazała się piękna dziewczyna imieniem Ametyst, która udała się do świątyni Diany. Gdy dzikie bestie skoczyły w jej kierunku, oddała się pod opiekę bogini i została przez nią przemieniona się w czysty, biały kryształ. Bachus, żałując swojego okrucieństwa, jako ofiarę dla Diany wylał na kamień sok ze swoich winogron, nadając mu piękny fioletowy odcień.

Kamień chroniący przed brakiem umiarkowania

Być może w analogii do koloru przypominającego kolor winogron, ametyst miał zapobiegać pijaństwu i nadmiernemu pobłażaniu sobie. Starożytni Grecy i Rzymianie często pili z pucharów ozdabianych tymi kamieniami, wierząc, że wypite z nich wino nie zdoła ich odurzyć. Kamień miał działanie otrzeźwiające, chronił od nadmiernego ulegania pasji, żądzy czy gniewowi.

Być może ta moc uspokajania fizycznych namiętności skłonił pierwszych chrześcijan do skojarzenia ametystu z Chrystusem. Fioletowe kolory klejnotu reprezentowały czystość ducha. Niektórzy wierzyli, że kolory nawiązywały do ​​ran i cierpień Chrystusa. Dlatego ametysty były używane do wspomagania gojenia się ran.

Biżuteria z ametystem

Od wieków, a nawet tysiącleci, ten piękny kamień używany był do wyrobu biżuterii. Spotkać możemy zarówno wisiorki z nieoszlifowanego ametystu, jak i wyrafinowane, oprawione w złoto kamienie szlifowane na kształt brylantów. Ametyst znajdziesz też często w kolczykach i naszyjnikach.

Delikatna bransoletka z ametystowym sercem to prezent wyrażający troskę i opiekuńczość, ponieważ ametyst to kamień symbolizujący ochronę. Ciekawy jest też złoty naszyjnik z ametystem w kształcie diamentu. Jest to elegancka, a zarazem delikatna ozdoba, która doskonale wyglądać będzie zarówno w tandemie z wieczorową suknią, jak i z koszulą i marynarką. Wrażenie robią także wiszące kolczyki z ametystem, których forma sprawia, że kamień lekko kołysze się, odbijając światło.

Złoty naszyjnik gwiazd 333 ametystZłoty naszyjnik gwiazd 333 ametyst

Wiele kultur odnajduje duchowe znaczenie w ametystach. Często postrzegany jako kamień pokoju, niektórzy uważają, że uspokajająca obecność ametystu wywołuje kojące sny. Mówi się, że ametysty pomagają umysłowi swobodnie płynąć zarówno w wymiarze mentalnym, jak i metafizycznym. Dziś, nawet jeśli nie jesteś przesądny, możesz cieszyć się jego kojącą barwą i niewątpliwym wdziękiem.

Polecane

pixel