Wszystko, co musisz wiedzieć o białych diamentach
2016-10-05

Brylanty to jedne z najpiękniejszych kamieni, które doceniane są i kochane przez miłośników biżuterii na całym świecie. To jeden z najczęściej wybieranych kamieni na pierścionkach zaręczynowych, białe diamenty są synonimem luksusu i klasy. Naturalny kolor diamentów to lekki odcień żółci, ale to właśnie te o przejrzystym, białym kolorze są uważane za najpiękniejsze i najcenniejsze.Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o diamentach, to przeczytaj nasz wpis o tym, jakie rozróżniamy kształty diamentów.
Jak powstają diamenty?
Diamenty formują się zazwyczaj na głębokości 100 - 200 kilometrów pod ziemią. Duże ciśnienie i wysoka temperatura to doskonałe warunki do ich powstawania. Ten proces trwa miliony lat. Z biegiem czasu diamenty są wypychane na powierzchnię ziemi przez ruchy tektoniczne i erupcje wulkanów, aż w końcu mogą być wydobyte na głębokości od 45 - 55 metrów. Pierwsze diamenty zaczęły być wydobywane około 400 lat p.n.e. w Indiach, a w 300 r. p.n.e. trafiły do Europy dzięki handlowi. Przez wieki myślano, że są one kamieniem występującym jedynie w Indiach, ale około XVIII wieku zaczęto znajdować je także w innych rejonach świata. Surowy minerał potrzebuje jeszcze specjalnej obróbki, aby zachwycać swoim wyglądem.
Diamenty poszukiwane!
W 1725 roku znaleziono pierwsze diamenty poza Indiami, w Brazylii. Chociaż ilość kamieni była niewielka, to zdano sobie sprawę z tego, że mogą pojawiać się one we wszystkich miejscach na świecie. Jednak dopiero w 1800 roku piętnastoletni chłopiec w Południowej Afryce natrafił na te kamienie, spacerując wzdłuż rzeki Orange. Wkrótce region został objęty prawdziwą gorączką diamentów, co przyczyniło się do znacznego spadku ich ceny w XX wieku. Jedną z największych firm, która stała za wydobyciem diamentów, była DeBeers Consolidateed Miners.
Diamenty są wieczne
Chyba każdy słyszał o tym, że diamenty są wieczne (diamonts are forever). To właśnie dzięki DeBeers w 1947 roku diamenty weszły do naszej świadomości i zakorzeniły się tam, jako produkt luksusowy i niezwykle pożądany kamień. Hasło reklamowe ?Diamenty są wieczne? przeszło do historii i przyczyniło się do tego, że w ciągu niecałych 50 lat brylanty stały się tak popularne, że zdobiły prawie 80% pierścionków zaręczynowych. Przed stworzeniem kampanii reklamowej znajdowały się one zaledwie na 10% pierścionków.
Niestety, ale zapowiada się, że prędzej czy później diamenty przestaną być wydobywane. Złoża tego kamienia ciągle się kurczą, szczególnie jeżeli chodzi o czyste, białe diamenty. Te ze skazami i zanieczyszczeniami nie nadają się do użycia w biżuterii.
Wzrost zainteresowania brylantami sprawił, że znaleziono nowe sposoby ich szlifowania, a firmy zajmujące się ich wydobyciem mogły spać spokojnie. Obecnie, wybór szlifów i rozwiązań jest tak duży, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Mimo to, przez wszystkie te lata, to właśnie białe diamenty są uważane za najpiękniejszy symbol gustu oraz miłości i najczęściej pojawiają się na pierścionkach.