Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Znane przesądy związane z biżuterią

2022-05-10
Znane przesądy związane z biżuterią

Pomimo iż dzisiaj odchodzi się już od wierzenia w przesądy, wciąż stanowią one sporą część naszej ludowej kultury. Zabobony i starodawne zwyczaje współcześnie dostrzegalne są głównie jako elementy ważniejszych imprez i uroczystości jak m.in. wesela, czy chrzciny, objawiając się w formie swego rodzaju tradycji. Jakie znaczenie w pradawnych zabobonach ma biżuteria? Obrączki ślubne, pierścionki zaręczynowe, perły — poznaj najpopularniejsze biżuteryjne przesądy!

Skąd się wzięły przesądy i dlaczego w nie wierzymy?

Z wierzeniami i przesądami możemy zetknąć się na całym świecie. Mimo iż zabobony różnią się od siebie w zależności od szerokości geograficznej, to ich charakter i znaczenie pozostają takie same. Siła jaką dawała wiara w nie, pozwalała prostym ludziom wyjaśniać, zrozumieć, a nawet według nich zapobiegać nieszczęśliwym zrządzeniom losu, gwarantując, oczywiście pozorny dobrobyt, spokój i szczęście.

Choć dziś zabobony stają się jedynie opowiastkami przekazywanymi przez starsze pokolenie, warto je znać, ponieważ stanowią nieodłączny element naszego dziedzictwa kulturowego. Niektóre z przesądów z kolei, na stałe wpisały się w nasze codzienne życie, stając się np. symbolami szczęścia. Jeśli chcemy obdarować bliską sercu osobę — najlepszą przyjaciółkę, mamę lub siostrę, najczęściej sięgniemy po taką biżuterię jak kolczyki, czy naszyjniki koniczynka, które symbolizować będą właśnie szczęście i pomyślność.

Popularne przesądy w jubilerstwie

Zapewne dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej przesądów krąży w różnych kulturach wokół zaręczyn oraz zaślubin. Wydarzenia te stanowią niezwykle istotny punkt w życiu każdego człowieka, wprowadzają wiele zmian i nowych możliwości. Poznaj najciekawsze z przesądów i nie daj się pechowi!

Opal — zwiastun nieszczęścia i śmierci

Przez długie lata prezenty biżuteryjne ozdobione tym kamieniem symbolizowała groźbę niepowodzenia, utraty zdrowia, a nawet śmierci. Zła sława tego niezwykle urokliwego, wielobarwnego minerału przypisywana jest najczęściej literaturze. Opal w bardzo negatywnym kontekście znaleźć możemy m.in. w powieści Waltera Scotta — Służąca mgły, w której to główna bohaterka umiera na skutek kontaktu biżuterii z opalem, ze święconą wodą.

Pechowe perły

W naszej kulturze perły często stanowią symbol łez, smutku i zgryzoty. Przez lata wierzono, że założenie jakiejkolwiek biżuterii z pereł — czy to w formie kolczyków, pierścionka czy naszyjnika przez pannę młodą jest omenem nieszczęścia w małżeństwie, a także jego rychłego rozpadu. Zabobon ten tak mocno zakorzenił się w kulturze, że stał się, powielają przez pokolenia tradycją. Przyjemniejszym przesądem z kolei, było założenie biżuterii należącej do szczęśliwej mężatki, której to szczęście miało w ten sposób przejść na małżeństwo panny młodej.

Pierścionek zaręczynowy złoty 585 czarne i białe brylanty 0,19 ct

Pierścionek zaręczynowy złoty 585 czarne i białe brylanty 0,19 ct

Pierścionek zaręczynowy

Innym często powielanym przesądem dotyczącym panny młodej jest ilość pierścionków, jakie powinna mieć na palcach w dniu ślubu. Według starych wierzeń panna młoda powinna do sukni ślubnej założyć jedynie pierścionek zaręczynowy, do którego w trakcie ceremonii dołączona zostanie również obrączka.

Niefortunne obrączki

Wiele przesądów dotyczy również biżuterii weselnej, której przedstawicielami są oczywiście obrączki ślubne. Obrączek przede wszystkim nie powinno się było zdejmować z palca, gdyż mogło to stać się przyczyną rozpadu małżeństwa. Za trwałość związku małżeńskiego odpowiedzialny mógł być również materiał, z jakiego wykonane zostały obrączki z cyrkoniami, kamieniami szlachetnymi lub gładkie. Im mniej trwały, tym krótsze małżeństwo. Obrączki mogły przynieść pecha nie tylko przyszłym małżonkom. Według niektórych przesądów przymierzenie cudzej obrączki oznaczało, że osoba mierząca biżuterię sama nigdy nie stanie na ślubnym kobiercu.

Krzyżyk na drogę

Nieodpowiednim prezentem dla bliskiej osoby miał być z kolei srebrny lub złoty łańcuszek z krzyżykiem. Według starych wierzeń, taki podarek symbolizował chęć zakończenia znajomości, życzenie niepowodzenia i nieszczęścia, a podarowany z okazji chrztu małemu dziecku miał świadczyć o tym, że będzie ono przez całe swoje życie dźwigać ciężki krzyż.

Złoty naszyjnik 585 CHOKER czarne łezki KRZYŻYK

Złoty naszyjnik 585 CHOKER czarne łezki KRZYŻYK

Czy należy wierzyć w przesądy powiązane z biżuterią?

Oczywiście dziś zabobony stanowią jedynie relikt przeszłości i choć warto je znać dla samego dziedzictwa kulturowego, to zdecydowanie nie należy w nie wierzyć. Przesądy miały na celu wyjaśnienie zjawisk, nad którymi prości ludzie w dawnych czasach nie mieli żadnej kontroli jak nieszczęście, niepowodzenia i choroby. Dziś przesądy powinny zachować formę jedynie ciekawostek, a pamięć o nich powinna pozostać symboliczna.

Przesądy związane z biżuterią i nie tylko, to niezwykłe, często przekazywane z pokolenia na pokolenie historie, które ustrzec miały ludzi młodych przed możliwym nieszczęściem. Stały się barwnym elementem tradycji, który najpewniej już na stałe wpisze się w elementy słowiańskiej kultury. Zabobony, to jednak tylko bajki i legendy, dlatego zdecydowanie nie należy brać ich na poważnie, a wręcz trzeba traktować je ze sporym przymrużeniem oka.

Polecane

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci urządzeń zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Akceptuję
pixel